HaberlerGündemYeni Asya Gazetesi İmtiyaz Sahibi Kutlular vefat etti

Yeni Asya Gazetesi İmtiyaz Sahibi Kutlular vefat etti

​Yeni Asya Gazetesi İmtiyaz Sahibi Mehmet Kutlular 83 yaşında tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

Yeni Asya Gazetesi İmtiyaz Sahibi Kutlular vefat etti

Nur Cemaati'nin önde gelen isimlerinden, Yeni Asya Gazetesi'nin imtiyaz sahibi Mehmet Kutlular, rahatsızlığı sebebiyle tedavi gördüğü özel bir hastanede vefat etti.

Yaklaşık 8 yıldır alzheimer tedavisi gören Kutlular, geçtiğimiz yıl yüksek ateş ve zatürre teşhisi ile hastaneye kaldırılmış, daha sonra taburcu edilmişti.

Kısa süre önce yine zatürre nedeniyle özel hastanede tedavi altına alınan Kutlular, durumunun ağırlaşması üzerine alındığı yoğun bakımda 83 yaşında vefat etti.

Kutlular'ın cenazesi, Zübeyir Gündüzalp gibi Nur cemaatinin önde gelen isimlerinin de yer aldığı İstanbul Eyüpsultan Mezarlığı'nda toprağa verileceği öğrenildi.

Mehmet Kutlular Kimdir   

Aslen Çanakkale Bigalı olan Mehmet Kutlular 1938'de Balıkesir'in Gönen ilçesinde doğdu. 14 yaşına kadar Gönen’de kaldı. Daha sonra İstanbul'a geldi. 1957 yılında asker olduğu Manisa'da Said Nursi'nin yazdığı Risale-i Nur kitaplarıyla tanıştı. 21 Şubat 1970'te çıkan Yeni Asya Gazetesinin imtiyaz sahipliğini üstlendi.

17 Ağustos Marmara depreminden sonra “Deprem İlahî ikazdır” dediği için 2 yıl 1 gün hapis cezasına çarptırılan Kutlular 276 gün hapiste kaldı. Kutlular, kararı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşıdı. AİHM hapis kararını Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi 10. Maddesi’ne aykırı bularak Türkiye’yi tazminata mahkûm etti. Mehmet Kutlular natıralarını ilk baskısı 2009 yılında yapılan İşte Hayatım adlı kitabında toplamıştı.

Mehmet Kutlular, evli ve bir çocuk babasıydı.  

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de husumetli aileler barıştırıldıMardin’de husumetli aileler barıştırıldıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıRamazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyorCumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor
SIRADAKİ HABER