HaberlerGündemYeditepe'de ilk bayramlaşma kabir başında

Yeditepe'de ilk bayramlaşma kabir başında

Hatay’ın Yayladağı ilçesine bağlı Yeditepe (Bezge) Mahallesi'nde genç-yaşlı herkes önce kabirlere akın ediyor.

Yeditepe'de ilk bayramlaşma kabir başında
Hatay’ın Yayladağı ilçesine bağlı Yeditepe (Bezge) Mahallesi'nde genç-yaşlı herkes önce kabirlere akın ediyor.

Suriye sınırına yakın Yayladağı ilçesine bağlı olan Yeditepe’de 500 yıldır yaşatılan bayram geleneğinde binlerce kişi bayram namazı sonrası önce mezarlıkta ölüleriyle sonra bir birleriyle bayramlaşıyor. Bayram namazı sonrası toplu halde murç bitkisi ile birlikte mezarlıklara akın eden vatandaşlar, bu bitkileri yakınlarının mezarına dikiyor. 500 yıla yakın bir süredir yaşatılan bir bayram geleneği nesilden nesile aktarılıyor. Sabah namazından sonra sayıları 4 bini bulan cemaat hep birlikte bayram namazını kıldıktan sonra mezarlığa gidiyor. Bu süre zarfında kimse bir biriyle bayramlaşmıyor. Mezarlıkta ölen yakınlarını ziyaret ederek dua edip kuran okuyan vatandaşlar mezarlıktan çıkarak saf tutarak bayramlaşıyorlar. Çoluk çocuk yaşlı genç binlerce kişi uzunluğu 700 metreyi bulan kuyrukta bir birleriyle bayramlaşıyorlar.

Yeditepe’nin ileri gelen hocalarından Muzaffer Şafak yeditepe halkının önce ölüleriyle bayramlaştığına dikkat çekiyor. 500 yıla yakın bir süredir bu geleneğin yaşatıldığını belirten Muzaffer Şafak, "Camiden çıkan cemaat önce mezarlığa giderek ölen yakınlarını ziyaret ederek onlarla bayramlaşıyor ve sonra saf tutarak bir birleriyle bayramlaşıyorlar. Bu gelenek yüzyıllardır yaşıyor bizlerde yaşatıyoruz, inşallah bizden sonraki nesilde bu geleneği devam ettirecektir." dedi. Şafak açıklamasının devamında ise "Önce geçmişleri ile kucaklaşan halkımız burada ölüleri için kur’an okurlar dualar ediler, yasin okurlar ve ölülerimiz rahmetle anılır ve ölüm düşünülerek kucaklaşılır. Böylesi mübarek bayramlarda nesiller birbirleri ile buluşoyor. Birbirlerini tanıma imkanı buluyorlar. Köyümüzde her evde mutlaka kur’an okumasını bilen insanlarımız mevcuttur. Bu gelenek sayesinde geçmişimizi unutmadan, ölülerimizi rahmetle anarak, bu geleneği gelecek kuşaklara aktarmanın manevi hazzını yaşıyoruz." ifadesini kullandı.

İLGİLİ HABERLER

Savunma Sanayii Başkanı Demir'den "ASELSAT 3U Küp Uydusu" açıklamasıSavunma Sanayii Başkanı Demir'den "ASELSAT 3U Küp Uydusu" açıklamasıMeteorolojiden 4 bölge için fırtına uyarısıMeteorolojiden 4 bölge için fırtına uyarısıİletişim Başkanı Altun'dan Batı'ya PKK mesajıİletişim Başkanı Altun'dan Batı'ya PKK mesajıŞanlıurfa'da kendisinden haber alınamayan yaşlı adam evinde ölü bulunduŞanlıurfa'da kendisinden haber alınamayan yaşlı adam evinde ölü bulunduŞanlıurfa'da bir gecede 6 işyeri soyulduŞanlıurfa'da bir gecede 6 işyeri soyuldu
SIRADAKİ HABER