HaberlerGündemYargıtay'dan Feyzioğlu kararı

Yargıtay'dan Feyzioğlu kararı

Yargıtay Başkanlar Kurulu, adli yıl açılış töreni için, Başbakan Erdoğan'ın "O konuşursa ben katılmam" dediği TBB Başkanı Metin Feyzioğlu'nun törende konuşup konuşmayacağı karara bağlamak için toplandı. Kurul, Feyzioğlu"nun adli yıl açılışında konuşmasına karar verdi.

Yargıtay'dan Feyzioğlu kararı

Toplantıda davetiye gönderilen ve törende konuşma yapması öngörülen ancak Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarının ardından bunun yeniden gözden geçirileceği açıklanan Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu"nun durumu Yargıtay Başkanlar Kurulu'nda karara bağlandı. Kurul Feyzioğlu'nun adli yıl açılış töreninde konuşmasına karar verdi. Yargıtay Başkanı Ali Alkan, kurulun kararını da Başbakan'a iletecek.

Yargıtay Başkanı Ali Alkan 15 Ağustos 2014 tarihinde Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, Feyzioğlu ve Erdoğan'ın karşı karşıya geldiği Danıştay töreninde istenmeyen gelişmeler yaşandığını, Feyzioğlu'nun konuşma süresinin Yargıtay Başkanı'ndan uzun olmayacağını söyledi.

ADLİ YIL İÇİN ÖNGÖRÜLEN PROGRAM

Temmuz ayında toplanan Başkanlar Kurulu'nda, adli yıl açılış töreninde Yargıtay Başkanı Alkan'ın yanı sıra Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nun da bir konuşma yapması planlandı. Törenle ilgili detayların görüşüldüğü toplantıda "1943 yılından beri yapılagelen ve bir gelenek halini alan adli yıl açılışlarında Barolar Birliği Başkanı'nın da konuşması" öngörüldü. Bugünkü Başkanlar Kurulu toplantısında karar değişmezse Temmuz ayında alınan bu karar uyarınca Feyzioğlu törene katılarak bir konuşma yapacak.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

14 Ağustos 2014 tarihinde AK Parti'nin 13. kuruluş yıldönümü resepsiyonunda Başbakan Tayyip Erdoğan"a, adli yıl açılış törenine katılıp katılmayacağı soruldu. Erdoğan, Yargıtay'ın TBB Başkanı Metin Feyzioğlu'nu toplantıya çağırması ve konuşturması halinde toplantıya katılmayacağını söylemişti:

"Cumhurbaşkanı gelip de orada Baro Başkanı'nı dinlemek durumunda değil. Bugüne kadar bu tür şeyler olduysa artık bunların reforme edilmesi lazım. Bütün bunlara rağmen Yargıtay Başkanı orada konuşacaksa, Yargıtay Başkanı'nı ben de seve seve dinlerim, Yargıtay'ın başı olduğu için dinlerim. Orada Yargıtay Başkanı sadece konuşacaksa eyvallah, ödüllerine vesaire eyvallah. Zaten işin asıl formatında, yasal formatında bu yok. Neymiş, teamülmüş. Bir teamül arıyorsanız, böyle bir yerde konuşması gereken Yargıtay üzerinde böyle bir şey aranıyorsa orada cumhurbaşkanı konuşur."

FEYZİOĞLU'NUN YANITI

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu ise Erdoğan'a yazılı bir açıklamayla yanıt verdi. Feyzioğlu avukatların yargının içinde yurttaşı temsil eden kurucu unsur olduğunu belirtti: "Seçilmiş Cumhurbaşkanımızın savunmayı protesto etmesi, Yargıtay üzerinde baskı kurmaya ve 77 milyonu savunan avukatların meslek örgütünü susturmaya çalışmaktır" dedi. TBB Başkanı, Erdoğan'ın Başbakanlık'tan Cumhurbaşkanlığı'na geçişi tamamlayamadığını savundu. Feyzioğlu Hürriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada da törene katılacağını, misafir olmadığını söyledi:"Ben gideceğim tabii ki törene. Yargıtay tarafından düzenlenen ama ev sahibinin hem Yargıtay hem de Türkiye Barolar Birliği olduğu törenler bunlar. Ben misafir değilim ki. Biz yargının kurucu unsuru olan avukatlar o törenin ev sahibiyiz. Yargıtay her yıl olduğu gibi bize tören programını gönderdi. Hatta Sayın Genel Sekreter elden getirdi. Konuşma süresini de konuştuk."

GERGİNLİK DANIŞTAY TÖRENİNDE YAŞANDI

Danıştay'ın Mayıs ayındaki kuruluş yıldönümü törenine katılan Başbakan Tayyip Erdoğan, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'na hem 'konuşma süresinin uzunluğunu' hem de 'siyasi içerikli bir konuşma yapmasını' gerekçe göstererek tepki gösterdi ve salonu terk etti. (rsfmradio)

İLGİLİ HABERLER

Mardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vurulduMardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vurulduŞehadetinin 31'inci yıldönümünde Şehid Hasan TekinŞehadetinin 31'inci yıldönümünde Şehid Hasan TekinTarihi Kumkapı Balıkçıları: Müsilaj sebebiyle satışlarımız yüzde 60 düştüTarihi Kumkapı Balıkçıları: Müsilaj sebebiyle satışlarımız yüzde 60 düştüMardin Ovasında ikinci ürün olan mısır ekim mesaisi yüksek girdi maliyetlerinin gölgesinde başladıMardin Ovasında ikinci ürün olan mısır ekim mesaisi yüksek girdi maliyetlerinin gölgesinde başladıŞehitler Kervanı Platformu Başkanı Çelik: Mursi, ABD ve Avrupa'nın talimatıyla şehid edildiŞehitler Kervanı Platformu Başkanı Çelik: Mursi, ABD ve Avrupa'nın talimatıyla şehid edildi
SIRADAKİ HABER