HaberlerGündemWhatsApp mesajları görmediklerini aramaları da dinlemediklerini öne sürdü

WhatsApp mesajları görmediklerini aramaları da dinlemediklerini öne sürdü

Yeni gizlilik politikası tepki çeken WhatsApp, "Özel mesajlarınızı göremeyiz veya aramalarınızı duyamayız ve Facebook da bunları yapamaz." diyerek kendini savundu.

WhatsApp mesajları görmediklerini aramaları da dinlemediklerini öne sürdü

WhatsApp, tepki çeken yeni gizlilik politikasıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, tepkilere karşı kendini savunan WhatsApp, uygulama üzerinden yapılan mesajlaşma gizliliğinin ihlal edilmediğini öne sürdü.

Açıklamada, "Ne WhatsApp ne de Facebook mesajlarınızı okuyamaz veya WhatsApp üzerinden arkadaşlarınız, aileniz ve iş arkadaşlarınızla yaptığınız aramaları duyamaz. Ne paylaşırsanız paylaşın, aranızda kalır. Bunun nedeni, kişisel mesajlarınızın uçtan uca şifreleme ile korunmasıdır. Bu güvenliği asla zayıflatmayacağız ve bağlılığımızı bilmeniz için her sohbeti açıkça etiketleriz." denildi.

Açıklamada, şu savunmalarda bulunuldu:

Kimin kime mesaj gönderdiği veya kimin aradığı ile ilgili kayıt tutmuyoruz. Paylaşılan konumunuzu göremiyoruz ve Facebook da göremiyor. Kişilerinizi Facebook ile paylaşmıyoruz. Gruplar gizli kalır."

WhatsApp, kullanıcı sözleşmesini güncelledi ve uygulamayı kullanan herkesi Facebook ile veri paylaşmaya mecbur etti. Buna göre Facebook, kullanıcıların telefon numarası, işlemleri ve IP adresleri hakkında bilgi alabilecek.

Bu karar Türkiye'de de büyük tepki çekti. Kullanıcıların çoğu WhatsApp'ı silerken alternatif mesajlaşma uygulamalarına yöneldi. 

İLGİLİ HABERLER

Habur Sınır Kapısında binlerce kaçak sigara ve yüzlerce cep telefonu ele geçirildiHabur Sınır Kapısında binlerce kaçak sigara ve yüzlerce cep telefonu ele geçirildiElâzığ Valisi depremzedeleri ziyaret ettiElâzığ Valisi depremzedeleri ziyaret ettiKüffar Fransız askerlerin katlettiği tesettür şehidi: Mehmet KamilKüffar Fransız askerlerin katlettiği tesettür şehidi: Mehmet KamilŞehid Mehmet Kamil ve annesi dualarla anıldıŞehid Mehmet Kamil ve annesi dualarla anıldıDiyanet personel alımı sözlü sınav tarihi açıklandıDiyanet personel alımı sözlü sınav tarihi açıklandı
SIRADAKİ HABER