HaberlerGündemVan'da inci kefallerinin seyirlik göçü

Van'da inci kefallerinin seyirlik göçü

Dünyadaki mucizevi olaylardan biri olan inci kefalinin muhteşem göçü başladı. Milyarlarca balık, Van Gölü’ne akan akarsuların ağızlarında kuyruğa girdi. Önce sodalı ve tuzlu sudan, tatlı suya alışmak için bekleyen inci kefalleri; daha sonra akıntının ters istikametinde füze gibi ilerleyerek hayret uyandırıyor. Önlerine bir engel ya da taş çıktığında kanatlanırcasına uçan inci kefalleri, suyun saki

Van'da inci kefallerinin seyirlik göçü
Dünyadaki mucizevi olaylardan biri olan inci kefalinin muhteşem göçü başladı. Milyarlarca balık, Van Gölü’ne akan akarsuların ağızlarında kuyruğa girdi. Önce sodalı ve tuzlu sudan, tatlı suya alışmak için bekleyen inci kefalleri; daha sonra akıntının ters istikametinde füze gibi ilerleyerek hayret uyandırıyor. Önlerine bir engel ya da taş çıktığında kanatlanırcasına uçan inci kefalleri, suyun sakinleştiği yerlerde uygun alanlar bulup yumurtalarını bıraktıktan sonra tekrar Van Gölü’ne dönüşe geçiyor. Sodalı tuzlu suda yaşamaları mümkün olmayan yavru inci kefalleri ise dirençleri gelişince annelerini takip ederek, Van Gölü’nün yolunu tutuyorlar. Bu döngü her yıl böyle devam edip gidiyor.

Bu mucizevi olaya dünyada sadece iki yerde rastlanıyor. Birisi ABD'nin Alaska eyaleti, diğeri ise Van. Van Valiliği ve Erciş Kaymakamlığı bu mucizeyi, 4 yıldır bir festival şeklinde kutluyor. 45-60 gün süren bu yolculuk için 3 gün süresince festival düzenliyor. Festivalde, 'inci kefali göçü’nün seyrine ek olarak festival kapsamında bir dizi etkinlikte gerçekleştiriliyor. Bu kapsamda; depremzedeler için mevlid, inci kefali göçü ödüllü fotoğraf yarışması, halk müziği ozanlar atışması, semazen gösterisi, mehteran, Amir Ateş konseri, Van kahvaltısı, uçurtma şenliği ve Van denizinde tekne turu bunlardan bazıları.

YAŞAM SERÜVENİ
İnci Kefali, Van Gölü’nün tuzlu-sodalı sularında yaşamaya alışmış tek balık türü. Nasıl yaşadığı adeta bir sır. Yaşamaması gereken bir ortamda yaşıyor. Adında kefal olmasına rağmen, aslında sazangillerin bir üyesi. Dünyada sadece bu göl havzasında bulunuyor. Yaygın kanaatin aksine gölün her tarafında dağılım gösteriyor. Boyları ortalama 20 cm boya ve 80-90 g ağırlığa sahip, torpil görünümünde vücudu parlak gümüşî pullarla kaplı.

AVLANMA DÖNEMİ
Göl çevresindeki bilinçli insanlarla yetkililer kaçak avcılığı önlemek için çaba sarf ediyor. Her yıl üreme göçü esnasında kampanyalar başlatılıyor. Bu yıl ki kampanyada “Sahibi Sizsiniz!” başlığı öne çıkmış durumda. Yapılan uyarıda 15 Nisan-30 Haziran tarihleri arasında inci kefali avlanmaması istenerek, Yukarı Deniz’in sırrının devamı sağlanmaya çalışılıyor.

EKONOMİK DEĞERİ

Van Gölü bölgesinde 17 bin kişi geçimini inci kefalinden sağlıyor. Türkiye’nin gölleri, akarsuları, göletleri, baraj göllerinden avlanan toplam 43 bin ton balığın tek başına yüzde 36'sını Van Gölü sağlıyor.

İLGİLİ HABERLER

Şanlıurfa 20 dakika içerisinde 5 kez sallandıŞanlıurfa 20 dakika içerisinde 5 kez sallandıKar yağışının ardından köy yollarında çalışmaKar yağışının ardından köy yollarında çalışmaSamsun'da DAİŞ operasyonu: 14 gözaltıSamsun'da DAİŞ operasyonu: 14 gözaltıMuş'ta 3,7 büyüklüğünde depremMuş'ta 3,7 büyüklüğünde depremBakan Çavuşoğlu'ndan AB'ye: "İslam karşıtlığıyla topyekûn mücadele etmeliyiz"Bakan Çavuşoğlu'ndan AB'ye: "İslam karşıtlığıyla topyekûn mücadele etmeliyiz"
SIRADAKİ HABER