HaberlerGündemVan’da kuraklığın bitmesi için eller semaya yükseldi

Van’da kuraklığın bitmesi için eller semaya yükseldi

​Türkiye genelinde yaşanan kuraklığın bitmesi için Cuma namazı sonrası Van'da eller semaya açıldı.

Van’da kuraklığın bitmesi için eller semaya yükseldi

Van’ın en büyük camilerinden biri olan Yukarı Norşin Camisi’nde okunan Cuma hutbesinden sonra yapılan duaya cemaat iştirak etti.

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez ve İl Emniyet Müdürü Ali Karabağ’ın da iştirak ettiği dua, İmam-Hatip Sait An tarafından okundu.

Namaz ve duadan sonra açıklama yapan Yukarı Norşin Camii İmam-Hatibi Said An, Yağmur duasının Peygamber Efendimiz’in (sallallahu aleyhi ve sellem) uygulamaları ile bize kadar gelmiş bir dua şekli olduğunu dile getirdi.

An, “Yağmur yağmadığında sahabe efendilerimiz Peygamber Efendimiz’den (sallallahu aleyhi ve sellem) dua etmelerini istemişlerdir. Peygamber Efendimiz de (sallallahu aleyhi ve sellem) onları kırmamış ve dua etmişlerdir ve duadan sonra Medine-i Münevvere’de çok güzel bir şekilde yağmur yağmıştır. Hatta bir hafta boyunca yağmurlar yağmış ve sahabe efendilerimiz yağmurun zararından korktukları için Peygamber Efendimize (sallallahu aleyhi ve sellem) müracaat etmişler, Peygamber Efendimiz de (sallallahu aleyhi ve sellem) bu defa yağmurun Medine’nin çevresine ve dağlara yağması için dua etmiş. Bu duadan sonra da Peygamber Efendimizin (sallallahu aleyhi ve sellem) işaret ettiği yerlerin dışında kalan alanlara yağmur yağmıştır. Bu da bize gösteriyor ki dualarımız ve ilticalarımızla Cenabı Hak bize rahmetini indirecektir.” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından dünyada ve ülkemizde bir kuraklığın ve yağmursuzluğun olduğu gözlemlendiği için hem Cuma hutbesinde, vaazlarında hem de Cuma namazı akabinde cemaatin iştiraki ile bir yağmur duasının yapılmasının uygun görüldüğünü belirten An, “Biz de bugün cemaatimizle Cenabı Hakk’a istiğfar edip, iltica ederek tekbirler getirip Rabbimiz ’den bu talepte bulunduk. Bizler Rabbimizin bu isteğimizi bizden esirgemeyeceğine inandığımız için bu talepte bulunduk. Rabbimiz sonsuz rahmet sahibidir. Elbette bize merhamet edecektir. Bizler her ne kadar aciz, günahkâr, zavallı kullar olsak bile, O’nun şanı, rahmeti, mağfireti ve hazineleri çok olduğu için bizim imanımız ve itikadımız İnşaallah bu yöndedir. Bize tekrar bu rahmetini göndereceği hususundadır.” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de husumetli aileler barıştırıldıMardin’de husumetli aileler barıştırıldıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıRamazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyorCumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor
SIRADAKİ HABER