HaberlerGündemVan'da "İnci Kefali Av Yasağı Koordinasyon ve Bilgilendirme Toplantısı" düzenlendi

Van'da "İnci Kefali Av Yasağı Koordinasyon ve Bilgilendirme Toplantısı" düzenlendi

İl için çok önemli bir değer olan ve sadece Van Gölü ve Havzasındaki iç sularda yaşayan inci kefalinin üreme dönemi boyunca koruma altına alınabilmesi için "İnci Kefali Av Yasağı Koordinasyon ve Bilgilendirme Toplantısı" yapıldı.

Van'da "İnci Kefali Av Yasağı Koordinasyon ve Bilgilendirme Toplantısı" düzenlendi

Van Tarım ve Orman İl Müdürlüğü organizasyonu ile Van İl Jandarma Komutanlığı ile bağlı Karakol ve Bot Komutanlıkları, Van İl Emniyet Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi, ilçe Belediyeleri ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinin katıldığı toplantı, Van İl Tarım ve Orman Müdürlüğü konferans salonunda düzenlendi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Van Tarım ve Orman İl Müdür Yardımcısı Neşe Uğurlu Çabuker, Van gölüne özgü endemik bir tür olan İnci kefalinin ekonomik ve turizm açısından önemine dikkat çekerek, inci kefali varlığının sonraki nesillere devamını sağlamanın çok önemli olduğunu söyledi.

Çabuker "Sürdürülebilir balıkçılığı sağlamak ve inci kefali varlığını korumak için balığın üremesinin gerçekleştiği nisan-temmuz ayları arasında avcılık yasağına uyulması gerekmektedir. Bu kapsamda 2020 yılı av yasağı döneminde, ilimizde 823 denetim yapılmıştır." dedi.

Açılış konuşmasının ardından toplantı, Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Muhammet Demir'in "İnci Kefali Av Yasağı 2020 Yılı Uygulamaları ve 2021 Yılı Planlamaları" konulu sunumlarıyla devam etti.

Toplantıda 2020 yılı av yasağı döneminde karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri tartışılarak 2021 yılı av yasağı dönemi için yapılacak çalışmalar ile ilgili bilgi alışverişinde bulunuldu.

Yasak dönemi boyunca inci kefalinin avlanması, satışı ve nakliyesinin engellenmesi için denetimlerin sıkılaştırılması, yasağa uymayanlara ilişkin idari işlem uygulanması gibi alınan tedbirlerin ilgili kurumlar tarafından titizlikle takip edilerek sahada herhangi bir aksaklığa mahal vermeyecek şekilde uygulanması kararlaştırıldı.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER