HaberlerGündemVan'da "Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık" kampanyası

Van'da "Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık" kampanyası

​Van Tarım ve Orman İl müdürlüğü tarafından "Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık" kampanyası tanıtım etkinliği düzenlendi.

Van'da "Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık" kampanyası

Van İl tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından "Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık" kampanyası tanıtım etkinliği kapsamında yapılan açıklamada, günümüzde açlık tehdidi ve kötü beslenme koşullarının küresel sorunların ilk sıralarında yer aldığı ve bunun başlıca nedeninin gıda israfı olduğu kaydedildi.

Açıklamada, "Gıda israfı; çiftçilerimiz, tüketicilerimiz, gıda tedarik ve üretim sektörü için önemli düzeyde ekonomik zarara yol açmakta ve bu da ülkemiz adına hem ekonomik kayıp hem çevre üzerinde olumsuz etkilere sebep olmaktadır. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Tarım ve Orman Bakanlığı, 'gıda kaybı ve israfı' hakkında kamuoyunun farkındalığını arttırmak ve gıda tedarik zincirindeki tüm aktörleri harekete geçirmek için 'Gıdanı Koru' ulusal kampanyasını başlattı." denildi.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Van İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Görentaş, konuşmasında şunları dile getirdi:

2050 itibariyle dünya nüfusunun 9 milyar 700 milyonu aşması beklenirken aynı zaman diliminde gıda talebinin de yüzde 60’a kadar artacağı düşünülüyor. 820 milyon insanı geçen kronik açlık artıyor ve üretilen gıdanın önemli bir kısmı kayboluyor veya israf ediliyor. Sadece Türkiye’de yılda 18 milyon ton gıdanın kaybolduğu ya da israf edildiği tahmin ediliyor.

2020 yılında gıda kaybı ve israfına dikkat çekmek için ilimizin ana arterlerinde bulunan reklam billboardlarında bilgilendirme afişleri asıldı. Yeni yıldan itibaren de Gıda ve Yem Şube Müdürlüğümüz tarafından çeşitli marketler ve semt pazarlarında stantlar açmak suretiyle tüketicilerle doğrudan görüşmeler yapılarak gıda kayıpları ve israfı hakkında bilgilendirmeler yapıldı.

Ayrıca kampanya tanıtımı için bastırdığımız bez çantalar ve broşürler dağıtılarak gıda kaybı ve israfının önlenmesi için konuya dikkat çekilmesi sağlanmıştır.

Kısıtlı doğal kaynakları verimli bir şekilde kullanarak, gıda kayıpları ve israfını önleyerek sürdürülebilir kaynak kullanımı sağlamak hepimizin gelecek nesillere karşı önemli bir sorumluluğu olduğunu ifade eden Görentaş, “Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık” imza kampanyasına sizlerde katkıda bulunmak için https://gidanikoru.com/ web sitesinde yer alan linke tıklayarak,  'Her lokmanın ve her yudumun kıymetini bileceğime, gıda kaybı ve israfını ve olumsuz çevresel etkilerini önlemek için kendi adıma var gücümle sorumluluk alacağıma, yiyecek ve içecekleri ihtiyacım kadar alıp, bilinçli tüketip, israf etmeyeceğime söz veriyorum' de sen de söz ver Van" ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER