HaberlerGündemVan’da büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar küpeleme affı kapsamına alındı

Van’da büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar küpeleme affı kapsamına alındı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından alınan karar ile Van genelindeki büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar, tescil ve izlenme yönetmenliği affı kapsamında küpeleniyor.

Van’da büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar küpeleme affı kapsamına alındı

Küpeleme affı işlemleri için çiftçilerin, 31 Ağustos’a kadar İlçe Tarım Müdürlüklerine başvurması gerekiyor.

2020 yılında Başkale ve Saray ilçelerinde yaşanan deprem, Bahçesaray ilçesinde yaşanan çığ felaketi ve Dünya genelinde yaşanan Coronavirus salgını nedeniyle büyükbaş ve küçükbaş hayvanların küpeleme işlemi Van’da sekteye uğradı. Hayvan sahiplerinin mağdur olamaması ve Van’da her mevsim görülebilen salgın ve zoonoz hayvan hastalıklarının yayılmasına engel olmak için Van Valiliği harekete geçerek büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda küpe affı çalışması başlattı.

Van Vali Yardımcısı Ömer Faruk Canpolat Başkanlığında toplanan Van İl Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonu il genelinde çalışmalara başladı. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Van’a özel yapılan çalışmayla her yaşta büyükbaş ve küçükbaş hayvan, anne numarası yaş sınırı zorunluluğu olmaksızın küpelenebilecek. Çalışma 31 Ağustos 2021’e kadar devam edecek.

31 Ağustos’a kadar hayvanlarını küpeletmeyen çiftçilere cezai işlem uygulanacağı belirtilirken küpesiz hayvanların ise hayvan pazarına alınmayacağı belirtildi.

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de husumetli aileler barıştırıldıMardin’de husumetli aileler barıştırıldıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıRamazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyorCumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor
SIRADAKİ HABER