HaberlerGündemVan’da büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar küpeleme affı kapsamına alındı

Van’da büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar küpeleme affı kapsamına alındı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından alınan karar ile Van genelindeki büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar, tescil ve izlenme yönetmenliği affı kapsamında küpeleniyor.

Van’da büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar küpeleme affı kapsamına alındı

Küpeleme affı işlemleri için çiftçilerin, 31 Ağustos’a kadar İlçe Tarım Müdürlüklerine başvurması gerekiyor.

2020 yılında Başkale ve Saray ilçelerinde yaşanan deprem, Bahçesaray ilçesinde yaşanan çığ felaketi ve Dünya genelinde yaşanan Coronavirus salgını nedeniyle büyükbaş ve küçükbaş hayvanların küpeleme işlemi Van’da sekteye uğradı. Hayvan sahiplerinin mağdur olamaması ve Van’da her mevsim görülebilen salgın ve zoonoz hayvan hastalıklarının yayılmasına engel olmak için Van Valiliği harekete geçerek büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda küpe affı çalışması başlattı.

Van Vali Yardımcısı Ömer Faruk Canpolat Başkanlığında toplanan Van İl Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonu il genelinde çalışmalara başladı. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Van’a özel yapılan çalışmayla her yaşta büyükbaş ve küçükbaş hayvan, anne numarası yaş sınırı zorunluluğu olmaksızın küpelenebilecek. Çalışma 31 Ağustos 2021’e kadar devam edecek.

31 Ağustos’a kadar hayvanlarını küpeletmeyen çiftçilere cezai işlem uygulanacağı belirtilirken küpesiz hayvanların ise hayvan pazarına alınmayacağı belirtildi.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER