HaberlerGündemVan'da 3 ilçenin daha çöp sorunu çözüldü

Van'da 3 ilçenin daha çöp sorunu çözüldü

Van Büyükşehir Belediyesi, Muradiye ilçesinde kurduğu Karahan Katı Atık Aktarma İstasyonu sayesinde 3 ilçenin daha çöp sorununu ortadan kaldırdıklarını açıkladı.

Van'da 3 ilçenin daha çöp sorunu çözüldü

Çevre Koruma Kontrol Daire Başkanlığının koordinasyonunda yürütülen çalışmalarda Muradiye, Çaldıran ve Erciş ilçelerinin çöplerinin toplanacağı Karahan Katı Atık Aktarma İstasyonu tamamlanarak hizmet vermeye başladı.

Yapılan bu tesislerle kentin çöp sorununun tamamen ortadan kaldırdığını belirten Çevre Koruma Kontrol Dairesi Başkanı Serkan Başdinç, bu çalışma sayesinde kentin kronikleşmiş bir sorununu ortadan kaldırdıklarını söyledi.

Başdinç, "Van Büyükşehir Belediyesi, 2018 yılında katı atık entegre tesisinin ihalesini gerçekleştirdik. 2019 yılında çöpten enerji elde etmeye başladık. Saate ortalama 3 megawatt enerji üretiyoruz. Bu enerjiyle de yaklaşık olarak 14 bin hanenin elektriği karşılanmış oluyor. Entegre tesisimiz tamamen bittiği zaman da çöp gazından elde ettiğimiz enerjiyle 30 bin hanenin ihtiyacı karşılanacak." dedi.

"İlçelerimizi çöp sorunundan kurtarmış olduk"

İlçelerde çöp aktarma istasyonlarını kurduklarını söyleyen Başdinç, konuşmasını şöyle sürdürdü:

İlk tesisimizi Gevaş Gölkaşı Mahallesine kurduk. Oradaki tesisimiz Gevaş, Çatak, Gürpınar ve Edremit ilçelerinin çöpünü taşımakta kullanılıyor. İkinci tesisimiz Özalp'ta kuruldu. Özalp'ta kurulan tesisimiz Özalp ve Saray ilçelerimizin çöplerin taşınmasında kullanılıyor. Üçüncü tesisimizi ise Muradiye ilçemizin Karahan bölgesinde kurduk. Bu tesisimize Erciş, Muradiye ve Çaldıran ilçelerimizin çöplerini taşıyacağız. Buradan da kent merkezine ana tesise taşıyacağız. Bu çalışmalarımızın sonrasında ilçelerimizde vahşi depolama alanlarımızın ıslahını gerçekleştireceğiz. Bu çalışmalar bittiği zaman hem Van Gölü'nü sızıntı sularından kurtarmış olacağız, hem de yer altı sularını kirlenmekten kurtaracağız.

Projenin, bölge halkı tarafından, Van Gölü ekosistemini korumak için büyük bir öneme sahip olduğu ifade edildi.

İLGİLİ HABERLER

AİÇÜ Rektörü Karabulut ile SERKA Genel Sekreteri Taşdemir protokol imzaladıAİÇÜ Rektörü Karabulut ile SERKA Genel Sekreteri Taşdemir protokol imzaladıMalatya için şiddetli rüzgâr ve fırtına uyarısıMalatya için şiddetli rüzgâr ve fırtına uyarısıMeteoroloji'den 10 il için çığ uyarıMeteoroloji'den 10 il için çığ uyarıMalatya için şiddetli rüzgâr ve fırtına uyarısıMalatya için şiddetli rüzgâr ve fırtına uyarısıSERKA yönetim kurulu toplantısı Ağrı’da yapıldıSERKA yönetim kurulu toplantısı Ağrı’da yapıldı
SIRADAKİ HABER