HaberlerGündemVali Mutlu: “12 Kişi Yaralandı, 63 Kişi Gözaltında”

Vali Mutlu: “12 Kişi Yaralandı, 63 Kişi Gözaltında”

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Taksim Gezi Parkı’nda çıkan olaylarda 12 kişinin yaralandığını, yaralananlar arasında bulunan Fas uyruklu Türk vatandaşı bir kadının yoğun bakımda olduğunu söyledi. Mutlu, çıkan olaylarda 63 kişinin de gözaltına alındığını açıkladı.

Vali Mutlu: “12 Kişi Yaralandı, 63 Kişi Gözaltında”
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Taksim Gezi Parkı’nda çıkan olaylarda 12 kişinin yaralandığını, yaralananlar arasında bulunan Fas uyruklu Türk vatandaşı bir kadının yoğun bakımda olduğunu söyledi. Mutlu, çıkan olaylarda 63 kişinin de gözaltına alındığını açıkladı.

Vali Mutlu, Taksim Gezi Parkı’nda yaşanan olayların ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Emniyet Müdür Hüseyin Çapkın ile birlikte Atatürk Havalimanı VIP Salonu’nda gazetecilere açıklama yaptı. Vali Mutlu, çıkan olaylarda 12 kişinin yaralandığını ifade ederek, “Bunların öncelikle hepsine sağlık noktasında geçmiş olsun dileklerimi ifade etmek istiyorum. Bunlardan bir kişinin travma nedeniyle ameliyatı yapılmış ve yoğun balkımda bakımı devam etmektedir. Bunun dışındaki hastalarla ilgili süreci hastanelerimiz kısa sürede taburcu edilecekler şeklinde tarafımıza bildirmişlerdir. Yoğun bakımda tedavisi süren Fas uyruklu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bir hanım olduğunu ifade etmek istiyorum. Ayrıca bir gazetecinin de travma ve gaz nedeniyle etkilendiği ve şu anda sağlık durumunun iyi olduğunu paylaşmak istiyorum. Gezi Parkı’nda toplanan grupların kendilerini ifade etme noktasındaki ve özellikle ağaca, doğaya sahip çıkma temalı taleplerini ifade etme noktasında değeri her zaman ayrıdır. Ortada bir doğa katliamı söz konusu değildir. Bu konuyla ilgili yapılanlar da kamuoyuyla net şekilde paylaşılmış. Ancak iyi niyetli, doğa sevgisiyle buraya gelen insanların arasında bu grupların göstericilerle birlikte kullanılmak ve emniyet güçleriyle arzu edilmeyen bir ortama sürüklenmesi yönünde yoğun çalışma ve gayret izlenmiş ve bunun sonucunda bölgede güvenliğin temini ve kamu düzeninin sağlanması itibariyle zaman zaman müdahaleler olmuştur. Bu tablolar hiçbirimizin şehrimizde görmeyi arzu etmediği şeylerdir. Taksim Meydanı’na çıkan bütün yollar halkımızın adeta 24 saat kullanmış olduğu mekanlardır” dedi.

Taksim’deki olayların sona erdiğini söyleyen Mutlu, “Şu anda Taksim Gezi Parkı’nda herhangi bir olumsuzluk görülmemekle birlikte özellikle Gezi Parkı’nda kısıtlayıcı bir uygulamayı da sürdürmeye devam ediyoruz” diye konuştu.

“Biz bu grupları tanıyoruz” diyen Mutlu, “Bu grupların hedeflerini biliyoruz. Bu hedeflerin doğa sevgisiyle ilgili olmadığını da biliyoruz” dedi.

Vali Mutlu, çıkan olaylarda 63 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Gezi Parkı’ndaki çadırların yanmasıyla ilgili de fotoğrafların inceleneceğini anlatan Mutlu, “Bütün bunlar inceleme konusudur. Bunun emniyet, zabıta tarafından yakıldığı iddialarının özellikle dikkatle incelenmesi gereken iddialar olduğunu belirtmek isterim. Medyamızda çıkana her türlü haberi değerlendiriyoruz” şeklinde konuştu.

Hiçbir anons yapılmadan müdahale edildiği iddialarına da yanıt veren Mutlu, iddiaların doğru olmadığını söyledi. Mutlu, “Bir doğa katliamının veya farklı inşaatların söz konusu olmadığı ortamda provakatif eylemle karşı karşıyayız. Katılanların büyük kısmını tenzih etmek suretiyle belirtiyorum onlarla aynı duyguları paylaşıyoruz” dedi.

Mutlu, “Biz oradaki oturmayla ilgili hiçbir şey demedik. Ama oturduğun yerde gösterilere devam ettiğiniz takdirde elbette ki hukukun içerisinde bir pozisyon alınması gerekiyor. Yasa çok nettir. Bu alanlarda toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılamaz. Bu kanunu ben koymadım” açıklamasında bulundu.

İLGİLİ HABERLER

WhatsApp geri adım attı: Gizlilik sözleşmesinin tarihini ertelediWhatsApp geri adım attı: Gizlilik sözleşmesinin tarihini ertelediPervari'de yoğun kar yağışından kapanan 12 köyün yolu ulaşıma açıldıPervari'de yoğun kar yağışından kapanan 12 köyün yolu ulaşıma açıldıİş yerinden para kasasını çalan kişi eski çalışan çıktıİş yerinden para kasasını çalan kişi eski çalışan çıktıİletişim Başkanı Altun, Özdağ, Uğuroğlu ve Hatipoğlu'na yapılan saldırıları telin ettiİletişim Başkanı Altun, Özdağ, Uğuroğlu ve Hatipoğlu'na yapılan saldırıları telin ettiHafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasının 7'ncisi başladıHafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasının 7'ncisi başladı
SIRADAKİ HABER