HaberlerGündemVale ne demek? Vale kelimesinin kökeni nereden gelir?

Vale ne demek? Vale kelimesinin kökeni nereden gelir?

Günlük hayatın içerisinde karşılaşılan kelimelerin karşılığı merak edilir. Vale kelimesi de bunlardan biridir. Vale ne demek ve ne anlama gelir? İşte vale kelimesinin anlamı ve kökeni hakkında detaylı bilgiler.

Vale ne demek? Vale kelimesinin kökeni nereden gelir?

Uzun yıllardır dilimizde olan ve günlük hayatta sıklıkla karşımıza çıkan vale kelimesi, günlük hayatta sıklıkla kullanılan kelimelerden bir tanesidir. Vale, Fransızca dilinden Türkçeye geçmiştir.

Vale kelimesinin TDK sözlüğündeki anlamı şu şekildedir:

- İskambil kâğıtlarında üzerinde genç erkek resmi bulunan kart, oğlan

- Otellerde görevli acemi ve genç eleman

Vale, çalışmış olduğu işletmede; misafirlerin giriş yaptığı noktalarda görev yapar. Gelen misafirlerin araç kapılarını açarak karşılar. Araçların kayıtlarını oluşturur. Misafiri bilgilendirerek yönlendirir.

Vale mesleği de diğer meslekler gibi ihtiyaç doğrultusunda hasıl olmuş meslek dallarından bir tanesidir. Sektörde ise hizmet sektörü içerisinde yer almaktadır. İşletmelerde ve kurumlarda çalışırlar.

İşletmelere ve kurumlara araçlarıyla gelen misafirlerin ve müşterilerin araçlarını park etmek için harcadıkları zamanın ve otopark karmaşasının önüne geçmek için görev yaparlar. Çıkışta ise vale, ücretini tahsil ederek, sistem üzerinden misafirlerin araçlarını otoparktan istek yaparak çağırırlar.

Gayeleri ise misafir ve müşteri memnuniyetini arttırarak çalışmış olduğu kuruma katma değer sağlayıp, hizmet verdiği misafir ve müşterilerine kendilerinin özel olduğunu hissettirmektir.

Onun içindir ki; ''Vale çalışmış olduğu kurumun İLK ve SON yüzüdür.'' denilmiştir.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER