HaberlerGündemÜstad Nihat Hatipoğlu Kadir Gecesi Duası video izle

Üstad Nihat Hatipoğlu Kadir Gecesi Duası video izle

2014 Kadir Gecesinde nasıl dua edilir? Kadir Gecesi 2014 bu sene 23 Temmuz Çarşambayaı Perşembe günü'ne bağlayan gece kutlanıyor... Af ve mağfiretin sağanak sağanak yağacağı Bin aydan daha hayırlı olan, günahların af edildiği insanların isteklerinin yerine geldiği, yani Kadir Gecesinde nasıl dua etmeliyiz? İşte Kadir Gecesi Duası ve Nihat Hatipoğlu Kadir Gecesi Duası video...

Üstad Nihat Hatipoğlu Kadir Gecesi Duası video izle

Kadir Gecesi, kıyamete kadar yüz milyarlarca insana dünya ve ahirette rehberlik edecek olan bir Kitab'ın yeryüzüne iniş günü ve bunun yıldönümleri elbette ki müstesna bir gündür; ve bayramlar, ihtifaller ve merasimlerle kutlanması gayet isabetlidir.
 
Kur'ân'daki "Kadr Suresi" vahyin başlangıcından ve bu gecenin büyük kudsiyet, fazilet ve bereketinden, bu gece kâinatı kaplayan İlâhî esenlikten bahsetmektedir:
 
"Biz Kur'ân'ı Kadir Gecesi indirdik. Bilir misin nedir Kadir Gecesi? Bin aydan daha hayırlıdır Kadir Gecesi. O gece Rablerinin izniyle ruh ve melekler, her türlü iş için iner de iner... Artık o gece bir esenlik gider.. Tâ tan yeri ağarıncaya kadar."
 
Duhân Suresi'nde ise bu gecenin kudsiyetine yemin edilmektedir: "Açık olan ve gerçeği açıklayan bu Kitâb'a yemin olsun ki; biz onu kutlu mübarek bir gecede indirdik. Çünkü biz haktan yüz çevirenleri uyarıcılarız. O öyle bir gecedir ki, her hikmetli iş, tarafımızdan bir emir ile, o zaman yazılıp belirlenir..."

Kadir Gecesi Nedir? Kadir Gecesi Önemi ve Anlamı Detaylı Bilgi İçin Tıklayın!

Kadir Gecesi Duası (Yazılı ve Video) İçin Tıklayın!

En Güzel Kadir Gecesi Mesajları 2014 İçin Tıklayın!

Kadîr-i Mutlak, ümmete rahmet için Kadir Gecesi'nin Ramazan'ın hangi gecesi olduğunu açıkça bildirmemiştir. Malumdur ki Cenab-ı Hak şu imtihan dünyasında çok mühim şeyleri gizlemiştir. İnsanın ecelini ömrü içinde, makbul veli kullarını insanlar içerisinde ve ism-i azamı esma-i hüsna içinde gizlemiştir. Aynı şekilde cuma günü içinde icabet saati, bütün ibadetler içinde rızayı ilahî, zaman içinde kıyamet, hayat içinde ölüm ve Ramazan günleri içinde Kadir Gecesi gizlenmiştir. Bunlar gizli kaldıkça sair efrad dahi kıymetdar kalır, ehemmiyet verilir.
 
Ramazan Ayının son günlerini yaşarken Heyecanla beklenen günlerden birtanesi de Kadir Gecesidir. Bin aydan daha hayırlı olan, günahların af edildiği insanların isteklerinin yerine geldiği Mübarek Ramazan Bayramı"nın yaklaşıldığını müjdeleyen O Mübarek gece; Kadir Gecesi 2013 bu sene 3 Ağustos Cumartesi akşamını 4 Ağustos Pazar günü"ne bağlayan geceye denk geliyor. Yani Müslüman kardeşlerimizin sabırla, heyecanla ve özlemle beklediği Kadir Gecesi 3 Ağustos 2013 gecesi dualarla, ibadetlerle geçirilecek.
 
Kadir Gecesi, İslam dinine göre, Kur"an-ı Kerim"in vahiy yoluyla İslam Peygamberi Hz.Muhammed (s.a.v) e gönderilmeye başlandığı gecedir.
 
Kadir gecesinden Mekke devrinde nazil olan ve Kur"an-ı Kerim"in doksan yedinci suresi olan beş ayetlik Kadir Suresi"nde bahsedilir. Bu surede Kur”an”ın indirildiği kadir gecesinden bahsedildiği için bu sureye Kadir Suresi denmiştir. Kadr, "azamet" ve "şeref" demektir. Kadir Suresinde Kur”an”ın kadir gecesinde indirildiğinden, kadir gecesinin bin aydan daha hayırlı olduğundan, kadir gecesinin rahmet ve berekete vesile olduğundan, bu sebeple insanlık için taşıdığı değerden bahsedilir.
 
Meâli:
 “Hakikat, biz onu (Kur"anı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin (o büyük fazl u şerefini) sana bildiren nedir? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Onda melekler ve Ruh, Rablerinin izniyle, herbir iş için iner de iner. O (gece) tan yeri ağarıncaya kadar bir selâmdır.”
 
Kur"an-ı Kerim"de Cenab-ı Hak, bu mübarek gecenin kıymet ve faziletini şöyle beyan buyurmaktadır:
 “Biz onu (Kur"an"ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi, bin aydan hayırlıdır.. O gecede, Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail), her iş için iner dururlar. O gece, esenlik doludur. Tâ fecrin doğuşuna kadar.” (Kadir Suresi )
 
Bu gece 4 rek"at Kadir Gecesi namazı kılınır:
 1'inci rekatte: 1 Fâtiha-i şerîfe, 3 “İnnâ enzelnâhü fî leyletil-kadr…“
 2'nci rek"atte: 1 Fâtiha-i şerîfe, 3 İhlâs-ı şerîf,
 3'üncü rekatte: 1 Fâtiha-i şerîfe, 3 “İnnâ enzelnâhü fî leyletil-kadr…“
 4'üncü rek"atte: 1 Fâtiha-i şerîfe, 3 İhlâs-ı şerîf,
 okunur.
 
Namazdan sonra: 1 defa:
 “Allâhü ekber. Allâhü ekber. Lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber. Allâhü ekber. Ve lillâhil-hamd”
 100 “Elem neşrah leke sadrak…”
 100 “İnnâ enzelnâhü fî leyletil-kadr…”
 100 defa da Resûlullah (s.a.v.) Efendimiz"in Hazret-i Âişe (r.a.) Vâlidemiz"e öğrettiği şu duâ okunup, sonra duâ yapılır:
 “Allâhümme inneke afüvvün kerîmün tühibbül-afve fa"fü annî” (Allah"ım sen affedicisin, affı seversin, beni affeyle.)
 
Kadir Gecesi Duası:
 Müminlerin annesi Hz.Aişe (r.a.) şöyle diyor :
 Dedim ki: Ya Resullullah, Kadir Gecesi"ni bilirsem onda ne şekilde dua edeyim?
 Şöyle buyurdu: Allahümme inneke afüvvün kerîmün tuhibbül afve fa"fü anni. (Allah"ım sen affedicisin, affı seversin, beni affeyle.)

Allahım,

Kimseye gücenmeyelim; hele Hak'ka dilbeste olanlara kat'iyen kırılmayalım. Yol arkadaşlarımızı herhangi bir fenalık içinde gördüğümüzde onlardan uzaklaşmayalım. Perdeyi yırtıp onları utandırmayalım; utandırmak bir yana, böyle bir fenalığı gördüğümüzde büyük bir hata işlemiş gibi kendimizi kınayalım. Mü'minlerin farklı yorumlara açık tavırlarından dolayı onlar hakkında sû-i zanda bulunmaktan kaçınalım; görüp duyduğumuz şeylere iyi yorumlar getirip ve kat'iyen olumsuz mülâhazalara girmeyelim Ya Rabbi!

Allahım,

Hareket ve faaliyetlerimizi, bu dünyanın bir ücret yeri değil de, bir hizmet mahalli olduğu mülâhazasına bağlayalım. Her zaman memur bulunduğumuz sorumlulukları fevkalâde bir disiplin içinde yerine getirelim. Netice ve sonuçla meşgul olmayı da sana karşı bir saygısızlık sayalım Ya Rabbi!

Allahım,

Dine, imana ve insanlığa hizmeti, Hak rızası yolunda en büyük bir vazife bilelim. Ne kadar büyük işler başarsak da, bundan nefsimiz adına maddî-manevî herhangi bir pâye çıkarmayı hiç mi hiç düşünmeyelim Ya Rabbi!

Allahım,

Düzenimizin bozulmasından dolayı ümitsizliğe düşmeyelim. İnsanların bize karşı olmasından dolayı sarsıntı yaşamayalım. "bu dünya, darılma dünyası değil, bir dayanma âlemidir" deyip dişimizi sıkıp sabredelim, maruz kaldığımız durumlardan kurtulmak için de alternatif çıkış yolları arayalım en kritik anlarda dahi değişik stratejiler üretip Hep azm u ikdamda bulunalım Ya Rabbi!

Allahım,

İnsanî değerlerin hor görüldüğü, dînî düşüncede kırılmaların yaşandığı, her tarafta başı boşların gürültülerinin duyulduğu günümüzde, başka bir şey değil, bizleri gönül insanları eyle ya Rabbi!

Kadir Gecesi hürmetine gönül insanları eyle Ya Rabbi!

İLGİLİ HABERLER

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu toplandıCumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu toplandıGelecek Partili Özdağ'a saldırısına ilişkin 4 gözaltıGelecek Partili Özdağ'a saldırısına ilişkin 4 gözaltıElazığ Konukevi'nde restorasyon çalışmaları devam ediyorElazığ Konukevi'nde restorasyon çalışmaları devam ediyor​Lokanta işletmecileri destek paketini yetersiz buldu​Lokanta işletmecileri destek paketini yetersiz bulduElazığ’da trafik kazası: 1 ölü 1 yaralıElazığ’da trafik kazası: 1 ölü 1 yaralı
SIRADAKİ HABER