HaberlerGündemÜnüvar"dan Gençlere Siyaset Dersi

Ünüvar"dan Gençlere Siyaset Dersi

AK Parti Adana Milletvekili, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Necdet Ünüvar, siyasetin bir ideal için yapıldığını, ideale sahip olmayan siyaset anlayışının “bireysel hevesleri tatmin” aracına dönüştüğünü söyledi.

Ünüvar"dan Gençlere Siyaset Dersi
AK Parti Adana Milletvekili, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Necdet Ünüvar, siyasetin bir ideal için yapıldığını, ideale sahip olmayan siyaset anlayışının “bireysel hevesleri tatmin” aracına dönüştüğünü söyledi.

Ünüvar, AK Parti Adana İl Gençlik Kolları’nın düzenlediği danışma meclisinde AK Parti Gençlik Kolları üyelerine “Gençlik ve Siyaset” konusunda deneyimlerini paylaştı. Türkiye’nin dünyada en genç nüfusa sahip olduğunu ve sahip olduğu bu genç nüfusun Türkiye’nin en büyük gücü olduğunu ifade eden Ünüvar, “Bu büyük gücü yok etmek için 1970’lerde idealleri bulunan gençleri birbirine kırdırdılar, 1980’lerden itibaren gençleri apolitize edip bilgisiz, bilinçsiz ve ülkesine ilgisiz bir nesil yetiştirmeye çalıştılar. İşte şu anda AK Gençliği oluşturan ve burada bulunan tüm genç arkadaşlarımı gençliğe oynanan bu oyunu bozdukları için canı gönülden kutluyorum. Çünkü sizler ülkenizin sorunlarına duyarsız kalmadınız ülke sorunlarının çözümü ve ülkemizin gelişmesine katkı koymak için bir ideal uğrunda siyaset yapmayı seçtiniz” dedi.

AK Parti’nin gençlere güvenen ve inanan bir parti vizyonunu benimsediğini söyleyen Ünüvar, "Biz gençlerimizin ülkenin en büyük gücü, bugünün dinamiği ve geleceğimizin teminatı olduğuna gönülden inanıyoruz. Bu inançla yola çıkarken AK Parti olarak siyasetin gençleşeceğini söyledik. Türkiye’nin taze, dinamik, iyi donanımlı genç bireylerinin ülkenin kaderini belirlemede söz sahibi olacaklar dedik. Bu vizyon çerçevesinde iktidara geldiğimizde 30 olan seçilme yaşını 25’e indirmiş. Hatta seçilme yaşının 18 olması için girişimlerde bulunmuştur” diye konuştu.

Siyasetin bir ideal için yapıldığını, ideale sahip olmayan siyaset anlayışının “bireysel hevesleri tatmin” aracına dönüştüğünü söyleyen Ünüvar, idealin gençliğin enerjisi ile bir araya gelirse çok büyük başarılar kazanılabileceğini söyledi.

Necdet Ünüvar, konuşmasının sonunda yeni yayımlanan “Her Dem Erdem” adlı kitabındaki deyimlerinden gençlere şu öğütlerde bulundu:

"Dünyadaki değişim artık eskisinden çok daha hızlı bu nedenle kendinizi sürekli yenilemek ve geliştirmek zorundasınız. Bir gününüzü bile boşa harcamayın, bilgilerinize yeni bilgi, düşüncelerinize yeni düşünceler ekleyin.

Not tutma alışkanlığı edinin. Not tutmanın yerini hiçbir şey tutmaz.

Siyaset ekip işidir. Ekibini ikmal et ama ihmal etme.

Vazifelerin hoşa gitmesi gerekmez.

Zor işler, yaparken hoşa gitmez ama yaptıktan sonra boşa gitmez.

Yüz ağartacak sonuç almak istiyorsan, saç ağartacak kadar çalışmalısın.

Yük taşınmadan büyük olunmaz.

Arazide ne kadar görünürsen, terazide o kadar görünürsün.

Duyulacak iş yap ama sakın duyurmak için iş yapma

Siyasetçiysen; sarılacaksın ama darılmayacaksın, söyleyeceksin ama söylenmeyeceksin, dinleyeceksin ama dinlenmeyeceksin.

Siyaset, başkalarının mutluluğu için kendi mutluluğunu erteleyebilmektir.

Siyaset; nefsine yapılanları unutmak, toplum için yapılacakları unutmamaktır."

İLGİLİ HABERLER

​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecek​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecekPKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldıPKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardıYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardı
SIRADAKİ HABER