HaberlerGündemÜniversiteden sanayide plastik ve kauçuk sergisi

Üniversiteden sanayide plastik ve kauçuk sergisi

Gazi Üniversitesi OSTİM Meslek Yüksekokulu’nda 1. Uluslararası Plastik ve Kauçuk Teknolojileri Sempozyumu ve Ürün Sergisi açıldı.

Üniversiteden sanayide plastik ve kauçuk sergisi
Gazi Üniversitesi OSTİM Meslek Yüksekokulu’nda 1. Uluslararası Plastik ve Kauçuk Teknolojileri Sempozyumu ve Ürün Sergisi açıldı.

AK Parti Ankara Milletvekili Dışişleri Komisyonu Üyesi İSİPAB Türk Grubu Başkanı Prof. Dr. Emrullah İşler, MHP Kütahya Milletvekili Prof. Dr. Alim Işık, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Gazi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Türker, ANKİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Harun Akca ve çok sayıda akademisyen ve öğrenci etkinliğe katıldı.

Gazi Üniversitesi OSTİM Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Behçet Gülen konuşmasında, bilim adamı olarak OSTİM’in içinde bulunmanın kendilerine katkılar sağladığını belirtti. Gülen, sanayicilerin sektörün ihtiyaçlarına göre yetiştirdikleri öğrencilerden oldukça memnun kaldıklarını söyledi.

Gazi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Türker de amaçlarının eğitim ve öğretim faaliyetlerinin yanı sıra sanayi başta olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisine girmek olduğunu kaydetti. Türker, “Üniversitenin sahip olduğu bilgi birikimini sanayiye, sanayinin tecrübesini de üniversiteye aktarmak istiyoruz.” dedi.

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın ise üniversite-sanayi işbirliklerinin önemine vurgu yaptı. OSTİM olarak uluslararası platformlarda yer aldıklarını belirten Aydın, firmaların yetkinliklerine dikkat çekerek “Burada yapılan ürünler dünyanın pek çok ülkesine gönderilmektedir.” bilgisini verdi. Sektörlerinde dünya devi olan kuruluşların OSTİM’deki işletmelerle iş yaptıklarını hatırlatan Orhan Aydın, “Özellikle Ankara ve OSTİM’deki sanayicileri önemsememiz gerekiyor.” diye konuştu.

“1 KİLO MALIN KARŞILIĞI 1.6 DOLAR”

Türkiye’de üretilen mamullerin ihracatında 1 kilogramlık malın karşılığının 1.6 dolar olduğunu, bu rakamın Ankara’daki değerinin ise 23.5 dolar şeklinde gerçekleştiği bilgisini veren Aydın, “Ankara sanayisi diğer bölgelere göre katma değeri daha yüksek ürün üretebilmektedir. Bu noktada üniversitelerden destek alıyoruz. Kümelenme adını verdiğimiz üniversite-sanayi işbirliğinin dünyadaki örneğini burada uygulamaya çalışıyoruz. Akademisyenlerle, sanayicilerle, destekleyici kurumlarla aynı masada sektörlerin daha rekabetçi yönünü artırmaya çalışıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

“ÖĞRENCİLER İÇİN FIRSAT”

AK Parti Ankara Milletvekili Prof. Dr. Emrullah İşler, “Gazi Üniversitesi OSTİM Meslek Yüksekokulu’nun sanayinin içinde olması son derece önemli.” dedi.
İşler, “Eskiden meslek liseleri şehrin içindeydi, sanayiden uzaktı. Meslek yüksekokullarının doğrudan sanayinin içinde bulunması öğrenciler için çok büyük bir fırsat. Burada teori ve pratiğin birleştirilebileceği imkânlar var. Ben bundan dolayı da bu tür okulların doğrudan ilgi alanları olan bölgelerde olmasından dolayı da mutluluğumu ifade etmek istiyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Hükümetlerin özel sektörün önünde ayak bağı olduğunu, son yıllara Türkiye’nin çok değiştiğini hatırlatarak, büyük ülkelerin yaptığı gibi devletin özel sektörün önünü açtığını ifade eden İşler şöyle devam etti: “Devlet-özel sektör işbirliğinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Türkiye 2023 hedeflerine kilitlendi. Bu hedeflerde üretimin artmasıyla birlikte ihracatımızın 500 milyar dolara çıkması hedeflendi. 10 yıl önce 36 milyar dolar olan ihracatımız geçtiğimiz yıl itibarıyla 152 milyar doları aştı. İnşallah bu yıl bunun üzerine 10-15 milyar dolar daha ilave edeceğiz. Ar-Ge’ye gerekli önemi verilmeli. Şu an savunma sanayiinde çok önemli projelere imza atıyoruz. Bir otomobil markamızın olması lazım."

ANKİSAD Genel Başkanı Harun Akça konuşmasında, kuruluşundan bu yana iş dünyası ve çalışma hayatı ile ilgili pek çok konuda faaliyet gösteren ve kısa zaman dilimi içerisinde üye sayısı 1000’e ulaşan ANKİSAD hakkında bilgi verdi.

İLGİLİ HABERLER

Hava sıcaklığı mevsim normallerinin üzerinde seyrediyorHava sıcaklığı mevsim normallerinin üzerinde seyrediyorAdana'da iki adet AK-47 ele geçirildiAdana'da iki adet AK-47 ele geçirildiKaçak avcılık yapan 9 kişiye 192 bin TL ceza kesildiKaçak avcılık yapan 9 kişiye 192 bin TL ceza kesildiAdana'da uyuşturucu operasyonunda 39 kişi tutuklandıAdana'da uyuşturucu operasyonunda 39 kişi tutuklandıDışişleri Mali'deki saldırıları kınadıDışişleri Mali'deki saldırıları kınadı
SIRADAKİ HABER