HaberlerGündemÜniversite hastanelerine gelen hasta yakınları için otel yapılıyor

Üniversite hastanelerine gelen hasta yakınları için otel yapılıyor

Yakınlarının tedavi gördüğü hasteneye gelen hasta yakınları en çok konaklayacak yer konusunda sıkıntı yaşıyor. Güney Marmara’ya hizmet veren Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde hasta yakınlarının yıllardır yaşadıkları konaklama sorunu nihayet çözülüyor. Hasta yakınları misafirhanesinin, yılda 1 milyon 200 bin hasta gören, 30 bin civarında yatan hastası olan Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki büyük bir boşluğu doldurması bekleniyor.

Üniversite hastanelerine gelen hasta yakınları için otel yapılıyor
Yakınlarının tedavi gördüğü hasteneye gelen hasta yakınları en çok konaklayacak yer konusunda sıkıntı yaşıyor. Güney Marmara’ya hizmet veren Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde hasta yakınlarının yıllardır yaşadıkları konaklama sorunu nihayet çözülüyor. Hasta yakınları misafirhanesinin, yılda 1 milyon 200 bin hasta gören, 30 bin civarında yatan hastası olan Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki büyük bir boşluğu doldurması bekleniyor.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek, Hünkar Köşkü’nde bir araya gelerek, Büyükşehir Belediyesi tarafından Uludağ Üniversitesi Görükle Yerleşkesi’nde yaptırılacak ‘Hasta Yakınları Konaklama Oteli’ ile İznik Meslek Yüksekokulu Kampüsü'ne kazandırılacak spor tesislerinin protokolünü imzaladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ‘Hasta Yakınları Konaklama Oteli’nin önem verdikleri bir sosyal sorumluluk projesi olduğuna dikkati çekti. Altepe, "Uludağ Üniversitesi, Bursa’nın en önemli dinamiği ve en büyük güçlerinden biridir. Yaklaşık 50 bini aşan nüfusu ve güçlü eğitim öğretim kadrosuyla birlikte son yıllarda Bursa’nın her türlü sosyal, kültürel, sanatsal, ekonomik alanda tüm çalışmalarına katkı koyan bir kuruluş haline geldi." dedi.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin, Bursa’nın yanı sıra Güney Marmara ve çevre illere de hizmet veren büyük bir sağlık kuruluşu olduğunu anlatan Başkan Altepe, şunları kaydetti: "Bin yataklı ve yılda 1 milyonu aşan hastayı ağırlayan hastanede, özellikle uzaktan gelen hastaların yakınlarının kalacak yerleri olmadığından dolayı büyük sıkıntılar yaşadığını biliyoruz. Hastalığın ne zaman geleceği belli olmuyor. Gece yarısı hasta yakınları hastasını kapıp geliyor ama koridorlarda sabahlamak zorunda kalabiliyor. Bunlar da Bursa’ya yakışmayan ve içimizi sızlatan görüntülerdi. Üniversite ile irtibata geçip bu konuda destek verebileceğimizi söyledik. Üniversite de harekete geçti, senato kararı aldı ve belirlenen en güzel yerde yaklaşık bin metrekare alanda tesisi kurmak üzere bizlere yer tahsisi yapılıyor. 4 tanesi VIP oda ve 46 oda olmak üzere otel şeklinde güzel bir tesis kazandıracağız. Kaliteli olacak bu tesis en güzel şekilde hizmet verecek. Bu protokolle yer tahsisi gerçekleşmiş oluyor. Yaklaşık 6 ay içinde tamamlanacak. Uludağ Üniversitesi’ne yakışacak bu tesis hem üniversitenin kalitesini artıracak hem de kente gelen hasta yakınlarına güzel bir katkı sağlayacak."

Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek de "Üniversitenin giriş kavşağı çok mükemmel oldu. Giriş kapımız da yine Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılıyor, kısa zamanda bitiyor. Uludağ Üniversitesi’nin iç kampüs yolları yaya yolu ve hatta bisiklet yolu olarak düzenleniyor. Doğal güzellikleriyle bilinen kampüs, bu yatırımlarla birlikte Uludağ Üniversitesi artık Türkiye’nin en güzel kampüs üniversitesi olacak iddiasındadır." diye konuştu.

YILDA 1 MİLYON 200 BİN HASTA TEDAVİ GÖRÜYOR

Hasta yakınları misafirhanesinin yılda 1 milyon 200 bin hasta gören, 30 bin civarında yatan hastası olan Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde ihtiyaç duyulan bir tesis olduğunu belirten Prof. Dilek, şöyle devam etti: "Yaklaşık 50 odalı ve 100 yataklı, sosyal alanları da bulunacak bu tesis hastane yakınında olacağından hasta yakınlarına çok büyük kolaylık sağlayacak. Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal sorumluluk projesi çalışmalarından olacağından, kar amaçlı bir kurum da olmayacak. Çok makul, uygun ücretlerle hasta yakınları konaklayabilecekler. Çok güzel ve çok erdemli bir iş bu."

Prof. Dr. Kamil Dilek, Bursa’nın gözbebeği olan Uludağ Üniversitesi’nin, şehir için yapılacak tüm hizmetlere destek olacağını da sözlerine ekledi. Konuşmaların ardından, Başkan Altepe ile Prof. Dilek, işbirliği protokolüne imza attı. Törene, Uludağ Üniversitesi rektör yardımcıları ile senato üyeleri de katıldı.


İLGİLİ HABERLER

Mardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vurulduMardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vurulduŞehadetinin 31'inci yıldönümünde Şehid Hasan TekinŞehadetinin 31'inci yıldönümünde Şehid Hasan TekinTarihi Kumkapı Balıkçıları: Müsilaj sebebiyle satışlarımız yüzde 60 düştüTarihi Kumkapı Balıkçıları: Müsilaj sebebiyle satışlarımız yüzde 60 düştüMardin Ovasında ikinci ürün olan mısır ekim mesaisi yüksek girdi maliyetlerinin gölgesinde başladıMardin Ovasında ikinci ürün olan mısır ekim mesaisi yüksek girdi maliyetlerinin gölgesinde başladıŞehitler Kervanı Platformu Başkanı Çelik: Mursi, ABD ve Avrupa'nın talimatıyla şehid edildiŞehitler Kervanı Platformu Başkanı Çelik: Mursi, ABD ve Avrupa'nın talimatıyla şehid edildi
SIRADAKİ HABER