HaberlerGündemÜlkem Koleji"nden "Sokakların Dili Olsa" Projesi

Ülkem Koleji"nden "Sokakların Dili Olsa" Projesi

ODTÜ Geliştirme Vakfı Okulları Türkçe Zümresi ve Özel Manisa ODTÜ Ülkem Koleji işbirliğiyle, “Sokakların Dili Olsa” projesi gerçekleştirildi.

Ülkem Koleji"nden "Sokakların Dili Olsa" Projesi
ODTÜ Geliştirme Vakfı Okulları Türkçe Zümresi ve Özel Manisa ODTÜ Ülkem Koleji işbirliğiyle, “Sokakların Dili Olsa” projesi gerçekleştirildi.

Ülkem Koleji 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerine yönelik gerçekleştirilen proje kapsamında, eğitim durumundaki metinlerin çözümlenmesi, görsellerin yorumlanması, süreç içerisinde dört temel dil becerisine yönelik çalışmaların yapılması, bu çalışmaların farklı disiplinlerle de ilişkilendirilip sergilenmesinin ardından öğrencilerin çektikleri sokak fotoğrafları için yazdıkları farklı yazınsal türlerdeki yazılardan seçilecek örneklerden bir kitap haline getirilecek.

Projede seçilen eserler ODTU GV Ankara Okulu Türkçe Zümresine gönderildi. Yapılan değerlendirmelere göre 6/B sınıfı öğrencisi Kaan Okumuş, 7/A sınıfı öğrencisi Miray Yazgan, 8/A sınıfı öğrencileri Gülce Baysal ve Beyza Yeter’in eserleri başvuru kaynağı haline gelecek bu önemli eserler içersinde bulunarak onlara ilk yazarlık deneyimlerini yaşattı. Eserlerin tamamlanmasının ardından Ülkem Koleji’nde Sokakların Dili Olsa Şenliği düzenlendi. Bu şenlikte öğrenciler beden eğitimi öğretmenleri eşliğinde sokak oyunları oynayıp dans ettiler. Etkinlikte Şarkılar dinleyen öğrenciler sene boyunca yazdıkları çalışmaları sergilediler. Türkçe öğretmeni Derya Benzergil, “Bu tür çalışmalar öğrencilerimizi derslerini çalışmaya daha çok isteklendiriyor ve onların özgüvenlerini geliştiriyor” dedi.

Söz konusu projede, öğrencilerin mekanlara yönelik algılarını, kentleşme sürecinde kaybolmaya yüz tutan “sokakların” türlü yaşamlara tanıklık etmeleri üzerine farkındalıklarını ve duyarlıklarını arttırmanın amaçlandığı belirtildi.

İLGİLİ HABERLER

Birbirlerini bıçakladıkları iddia edilen karı-koca hayatını kaybettiBirbirlerini bıçakladıkları iddia edilen karı-koca hayatını kaybettiSiirt Valisi Hacıbektaşoğlu il genelinde incelemelerde bulunduSiirt Valisi Hacıbektaşoğlu il genelinde incelemelerde bulunduTürkiye'de 168 kişi daha Covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiTürkiye'de 168 kişi daha Covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiİstanbul'da beklenen kar yağışı başladıİstanbul'da beklenen kar yağışı başladı28 Şubat mağdurlarından Zekiye Yağmurcu vefat etti28 Şubat mağdurlarından Zekiye Yağmurcu vefat etti
SIRADAKİ HABER