HaberlerGündemTutuklu Vekilden Bakan Çelik"e Soru Önergesi

Tutuklu Vekilden Bakan Çelik"e Soru Önergesi

Barış ve Demokrasi Partisi’nin (BDP) tutuklu Van Milletvekili Kemal Aktaş’ın talebi üzerine BDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan tarafından Başkale’nin tarihi ve turistik yerlerinin korunması ve turizme açılması için Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in cevaplaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına soru önergesi verdi.

Tutuklu Vekilden Bakan Çelik"e Soru Önergesi
Barış ve Demokrasi Partisi’nin (BDP) tutuklu Van Milletvekili Kemal Aktaş’ın talebi üzerine BDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan tarafından Başkale’nin tarihi ve turistik yerlerinin korunması ve turizme açılması için Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in cevaplaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına soru önergesi verdi.

Yazılı bir açıklama yayınlayan Pervin Buldan, Van’ın Başkale ilçesinin tarihi yapıları ve doğal varlıklarıyla önemli bir ilçe olduğunu söyledi. Buldan, “İlçe; Urartular, Romalılar, Bizanslılar, Safeviler ve Karakoyunlular gibi uygarlıklar dönemlerinde önemli bir merkez iken; 16. yüzyıldan itibaren Osmanlı topraklarına dâhil olmuştur. İlçenin farklı uygarlıklara tanıklık etmesi, ilçe açısından bir şans ve zenginlik olmasına rağmen; bu zenginlikleri koruma ve gelecek kuşaklara aktarma konusunda gerekli tedbirler alınmadığından; bu güzellikler yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. İlçeye bağlı Örenkale köyünde bulunan Urartular dönemine ait kale adeta definecilerin talanına uğramıştır. Yine ilçenin Albayrak köyünde bulunan St. Bartholomeus Kilisesi yok olmayla karşı karşıyadır. Dünya harikaları arasında sayılan Peribacaları dünyada sadece Nevşehir ili ile Başkale ilçesi Yavuzlar köyünde bulunmaktadır. Ayrıca Pamukkale travertenlerinin benzeri Başkale Dereiçi köyünde ziyaretçilerini beklemektedir. Nevşehir ve Denizli’deki doğal güzellikler herkesçe bilinmesine rağmen Başkale’nin bu güzellikleri ilgisizlik ve duyarsızlık nedeniyle bilinmemektedir. İlçe kaplıcalarıyla da sağlık turizmine müsait bir alan durumundadır. İlçenin tarihi ve doğal güzelliklerinin korunarak gelecek nesillere devredilmesi ve doğal güzelliklerinin turizme kazandırılarak yöre halkının ekonomisine katkı sağlaması için gerekli yatırımların yapılması gerekmektedir. Bu bağlamda, Başkale ilçemizde bulunan ve bakanlığınız tarafından korumaya alınmış olan tarihi eserler ve sit alanları hangileridir? Başkale ilçemizin tarihi ve doğal güzelliklerinin neler olduğuna dair bakanlık olarak yapmış olduğunuz bir envanter çalışması var mıdır? Varsa bu zenginliklerin bulunduğu yerler nerelerdir? Başkale ilçesi sınırları içinde bulunan peribacaları ve travertenlerin turizme kazandırılması için yürüttüğünüz bir çalışma var mıdır? Başkale ilçemize son 10 yılda turizm altyapı hizmetleri için ayırmış olduğunuz bütçenin yıllara göre dağılımı ne şekildedir? Bu bütçeler hangi hizmetlerin yerine getirilmesine harcanmıştır? Bakanlığınıza bağlı kaç resmi kurum Başkale ilçemizde faaliyet göstermektedir? Bu kurumlarda kaç personel görev yapmaktadır? Define arayanların verdiği zararlardan dolayı tahrip olan Örenkale köyündeki kale ile Albayrak köyündeki St. Bartholomeus Kilisesi’nin yeniden onarılması ve korunmaya alınması için yürüttüğünüz bir çalışma var mıdır? Askeri güvenlik bölgesi uygulaması gereği geçmişte gidilmesi zor olan turistik bölgelerin ziyaretçilere açılması için yürüttüğünüz bir çalışma var mıdır?” sorularını yöneltti.

İLGİLİ HABERLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan İtalya Başbakanı Conte ile görüştüCumhurbaşkanı Erdoğan İtalya Başbakanı Conte ile görüştüDiyanet İşleri Başkanı Erbaş, Suriye İslam Meclisi Başkanı Rufai ile görüştüDiyanet İşleri Başkanı Erbaş, Suriye İslam Meclisi Başkanı Rufai ile görüştüTürkiye'de 169 kişi daha Covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiTürkiye'de 169 kişi daha Covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiBirçok suçtan aranması bulunan şahıs yakalandıBirçok suçtan aranması bulunan şahıs yakalandıTemiz Toplum Derneği: Devlet evsizler için kalıcı çözüm sağlamalıTemiz Toplum Derneği: Devlet evsizler için kalıcı çözüm sağlamalı
SIRADAKİ HABER