HaberlerGündemTürkiye "Türksat 5A"yı uzaya gönderiyor

Türkiye "Türksat 5A"yı uzaya gönderiyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Türksat 5A'nın fırlatılmasına saatler kaldığını belirterek Türkiye saatine göre 8 Ocak Cuma günü saat 04.28'deTürksat 5A'nın uzaya gönderileceğini bildirdi.

Türkiye "Türksat 5A"yı uzaya gönderiyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türksat 5A'nın yörüngesinde hizmete girmesiyle birlikte, Türksat 3A, Türksat 4A ve Türksat 4B ile birlikte, uzaydaki aktif haberleşme uydu sayısının 4'e çıkacağını söyledi.

Bakan Karaismailoğlu, "Türksat 5A'nın devreye girmesiyle birlikte, uzay vatanda çok daha güçlü olacağız." dedi.

Türksat 5A'nın uzaya gönderilmesine sayılı saatler kaldığını ifade eden Karaismailoğlu, "Türkiye saatine göre 8 Ocak Cuma günü saat 04.28'de SpaceX firmasına ait Falcon 9 roketiyle ABD/Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Üssü'nden fırlatılacak uydu, 31 derece doğu yörüngesinde hizmet verecek. Türksat 5A uydusu manevra ömrüyle yörüngedeki frekans ve yörünge haklarını 30 yıl boyunca güvence altına alacak. Türksat 5A'nın, 31 derece doğu yörüngesindeki konumuna ulaşmak için yapacağı yolculuğun yaklaşık 4 ay sürmesi ve bu yılın 2'nci çeyreğinde hizmete başlaması hedefleniyor." ifadelerini kullandı.

"Uzay vatanda çok daha güçlü olacağız"

Türksat 5A uydusunun gönderilmesi ile ilgili konuşan Bakan Karaismailoğlu, uydu haberleşmesi alanında tarihi günler yaşandığını ifade etti. 

30 yıl süre ile uzayda hizmet verecek olan Türksat 5A uydusunun manevra ve hizmet ömrünün, Türkiye tarafından uzaya gönderilen diğer uydulara kıyasla çok daha uzun olacağına dikkat çeken Karaismailoğlu, şöyle konuştu:

"Ülkemizin beşinci nesil haberleşme uydusu Türksat 5A'nın ABD'nin Florida Eyaleti'ndeki Cape Canaveral Üssünden Falcon 9 roketi ile uzaya gönderilmesine saatler kaldı. 31 derece doğu yörüngesinde yerini alacak olan Türksat 5A'nın hizmete girmesiyle birlikte, doğu ve batıya ek olarak, Ortadoğu ve Afrika Kıtası'nı da kapsama alanımıza ekleyeceğiz. Türksat 5A'nın yörüngesinde hizmete girmesiyle birlikte, Türksat 3A, Türksat 4A ve Türksat 4B ile birlikte, uzaydaki aktif haberleşme uydu sayımız 4'e çıkacaktır. Türksat 5A'nın da devreye girmesiyle birlikte, uzay vatanda çok daha güçlü olacağız."

İLGİLİ HABERLER

Birçok suçtan aranması bulunan şahıs yakalandıBirçok suçtan aranması bulunan şahıs yakalandıTemiz Toplum Derneği: Devlet evsizler için kalıcı çözüm sağlamalıTemiz Toplum Derneği: Devlet evsizler için kalıcı çözüm sağlamalıVan Büyükşehir Belediyesi mülkiyetinde bulunan iş yerlerine kira kolaylığıVan Büyükşehir Belediyesi mülkiyetinde bulunan iş yerlerine kira kolaylığıPopülizm nedir? Popülizmin tarihçesi nereye dayanır?Popülizm nedir? Popülizmin tarihçesi nereye dayanır?Batman'da iki aile arasındaki husumet sona erdiBatman'da iki aile arasındaki husumet sona erdi
SIRADAKİ HABER