HaberlerGündemTürkiye’nin ilk yerli ve milli gözetim radarı Gaziantep’te

Türkiye’nin ilk yerli ve milli gözetim radarı Gaziantep’te

Gaziantep Valisi Davut Gül, Türkiye’de ilk defa yerli ve milli olarak geliştirilen Milli Gözetim Radarı'nda (MGR) incelemelerde bulundu.

Türkiye’nin ilk yerli ve milli gözetim radarı Gaziantep’te

Vali Gül, beraberinde Oğuzeli Kaymakamı Büşra Uçar ile Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğünün önemli Ar-Ge projeleri arasında yer alan Türkiye’nin ilk yerli ve milli olan Primary Surveillance Radar (PSR) sistemi olma özelliğini taşıyan Milli Gözetim Radarı'nı (MGR) ziyaret etti.

Radar binası ve radarın çalışma sistemine ilişkin yetkililerden de bilgi alan Gül, Türkiye'nin ilk sivil havacılık amaçlı yaklaşma radar sistemi olan Milli Gözetim Radarı’nın Türkiye’nin ilk yerli ve milli gözetim radarı olduğunu söyledi.

Vali Gül’ün ziyareti ile ilgili Valilikten yapılan yazılı açıklamada ise bir milyon kilometrekarelik hava sahasında gözetim aracı olarak kullanılacak sistemin, hem Türkiye’nin bu alandaki ihtiyaçlarını karşılayacağı hem de dışa bağımlılığı ortadan kaldıracağı belirtildi.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER