HaberlerGündemTürkiye'den İtalya'ya "diktatör" misillemesi: Helikopter iş birliği askıya alındı

Türkiye'den İtalya'ya "diktatör" misillemesi: Helikopter iş birliği askıya alındı

​İtalyan gazete La Repubblica, Türkiye’nin eğitim helikopteri iş birliğini askıya aldığını aktardı.

Türkiye'den İtalya'ya "diktatör" misillemesi: Helikopter iş birliği askıya alındı

La Repubblica, İtalya Başbakanı Mario Draghi'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkındaki açıklamalarının ardından Türkiye’nin eğitim helikopteri iş birliğini askıya aldığını bildirdi.

La Repubblica ilgili gelişmeyi, "Draghi’nin Erdoğan’a yönelik sözlerine Türk misillemesi: Ankara İtalyan şirketlerle sözleşmelerini askıya aldı" başlığıyla duyurdu.

Haberde, askeri eğitim helikopteri için Leonardo ile yapılan sözleşmenin askıya alınmasının yanı sıra Türkiye tarafından Ansaldo Energia dahil diğer üç şirkete de benzer girişimlerden bahsedildi. Haberde Ankara’nın, Erdoğan’a "diktatör" denilmesinin ardından özür gelmesi için ekonomik hamle, baskı yaptığı ifade edildi.

Draghi Perşembe günü düzenlediği basın toplantısında, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen ile yaşanan protokoldeki koltuk krizi nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "diktatör" hakaretinde bulunmuştu.

Bazı bakanlar Draghi'nin açıklamalarını kınamıştı. Özellikle Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "faşizmin doğduğu İtalya'nın demokrasi dersi veremeyeceğine" işaret etti.

Salgın öncesi İtalya ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi 17 milyar Euro'ya ulaştı. Türkiye'de yaklaşık 1500 İtalyan şirketi faaliyet gösteriyor.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER