HaberlerGündemTürkiye'de yaklaşık 6.7 milyon riskli bina var

Türkiye'de yaklaşık 6.7 milyon riskli bina var

​ Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ülkede 17 milyon binanın olduğunu bunlardan yaklaşık 6.7 milyonunun riskli olduğunu belirtti.

Türkiye'de yaklaşık 6.7 milyon riskli bina var

Depreme Karşı Alınabilecek Önlemleri Araştırma Komisyonu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda toplandı. Komisyon üyelerine sunum yapan Bakan Kurum, deprem nedeniyle özelikle bina ve büyük sanayi sitelerinde riskli binaların olduğunu belirtti.  

Türkiye'de yaklaşık 6.7 milyon riskli bina var

Bakan Kurum, ülkenin yüzde 66’sının deprem riskli alanlarda yer aldığına dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı:

Son bir asırda 90 bin vatandaşımız depremlerde hayatını kaybetti. Bugün itibariyle baktığımızda; nüfusumuzun yüzde 70’inin ve büyük sanayi tesislerinin yüzde 75’inin deprem tehlikesi altında olduğunu söylememiz mümkündür. Meydana getirdiği hasar ve can kaybı açısından yüzde 61’lik bir oranla deprem afeti, Türkiye’de yaşanan afetler içerisinde birinci sırada yer almaktadır. Bundan sonra heyelanlar ve taşkınlar gelmektedir. Kandilli Rasathanesi verilerine göre, ülkemizde ortalama 18 ayda bir 6,0 ile 6,9 büyüklüğünde deprem meydana gelmektedir.

Yaklaşık 1,5 milyon binanın acil dönüştürülmesi gerektiğini belirten Bakan Kurum, "Bugün ülkemizde 17 milyon bina var. 28.6 milyon konut var. Yaklaşık 6.7 milyonu riskli. Bunun da yaklaşık 1.5 milyonunun acil dönüşüme girmesi gerekiyor. Yine; depremin merkezi olan İstanbul’da 1.2 milyon bina ve 6.1 milyon konut, 1.1 milyon işyeri bulunuyor. İstanbul’umuzda da riskli 1.5 milyon konut var. Bunlardan da 300 binini çok acil bir şekilde, el birliğiyle dönüştürmemiz gerekiyor." ifadelerini kullandı.  

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de husumetli aileler barıştırıldıMardin’de husumetli aileler barıştırıldıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıRamazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyorCumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor
SIRADAKİ HABER