HaberlerGündemTurhallı işadamları Kuzey Irak gezisinden umutlu döndü

Turhallı işadamları Kuzey Irak gezisinden umutlu döndü

Turhal Sanayici ve İşadamları Derneği (TUSİAD) üyeleri, Kuzey Irak'a düzenledikleri iki günlük kültür ve iş gezisinden döndü. İki gün süren iş ve kültür gezisinden dönen işadamları, gezinin çok verimli ve zevkli geçtiğini söyledi.

Turhallı işadamları Kuzey Irak gezisinden umutlu döndü
Turhal Sanayici ve İşadamları Derneği (TUSİAD) üyeleri, Kuzey Irak'a düzenledikleri iki günlük kültür ve iş gezisinden döndü. İki gün süren iş ve kültür gezisinden dönen işadamları, gezinin çok verimli ve zevkli geçtiğini söyledi.

Tokat'ın Turhallı ilçesinden işadamları, TUSİAD’ın düzenlediği Erbil, Süleymaniye ve Halepçe gezisinde Işık Üniversitesi'nin de aralarında bulunduğu Türkiye'den gelen gönüllülerin açtığı okulları ziyaret etti. Konu ile ilgili açıklama yapan TUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Sami Dinler, Kuzey Irak’taki iş potansiyelini incelemek, işadamları ile ikili görüşmelerde bulunmak ve ülkenin tarihi dokusunu incelemek için gezi düzenlediklerini açıkladı. Yılın belli günlerinde dernek olarak yurt içi ve yurt dışı geziler düzenlediklerini belirten Başkan Sami Dinler, gezinin işadamları için ufuk açıcı olduğunu söyledi.

Gezinin iki ülke insanları arasında birlik ve beraberliği güçlendirdiğini ifade eden Başkan Dinler, bu tür etkinliklerin ayrıca güzel dostlukların kurulmasına ve ticari ilişkilerin gelişmesine zemin hazırladığını kaydetti. Dinler, "Dernek olarak yıl içerisinde birçok yurt içi ve yurt dışı geziler düzenliyoruz. Amacımız ilçemizin sosyal, kültürel, ekonomik ve ticari kalkınmasına katkı sağlamaktır. Bu geziler sayesinde üyelerimiz değişik sektörlere atılmakta ve böylelikle ilçenin kalkınmasına destek olmaktadırlar. Bu tür ekonomik atılımlar da bizleri son derece memnun etmektedir.” diye konuştu.

Kuzey Irak gezisine ikinci kez katılan Turhallı işadamı Bayram Misafir, özellikle Halepçe müzesinden çok etkilendiğini ve herkesin buraları görmesi gerektiğini tavsiye etti. Misafir, "Erbil, Türk nüfusun yoğun olduğu bir şehir. Her yönden hızlı bir gelişme içerisinde. Özellikle inşaat ve gıda alanında büyük bir yatırım imkanı var. Bunu değerlendiren iş adamlarımız var. Bana göre ilçemizde bulunan işadamları buraları ziyaret ederek ticaret potansiyellerinin değerlendirmeleri gerektiğini düşünüyorum.'' dedi.

Gezi ekibinde bulunan Turhallı işadamı Hüseyin Genç ise "Kuzey Irak'ta bulunan eğitimci kardeşlerimizin orada yaptıkları, verdikleri eğitimin kalitesi ve bu eğitim sonunda gördükleri saygı takdire şayan bir hizmettir. Bu çalışmalar bizleri oldukça duygulandırdı." diye konuştu. Geziye katılan Osman Atılgan ve Nazım Altaş isimli iş adamları ise bu tür gezilerin kalıcı dostluklar kurduğunu belirterek, geziden duydukları memnuniyeti dile getirdi. İşadamları, Erbil'de 2008'den bu yana hizmet veren ve iki ülke arasında kardeşlik küprüsü kuran Işık Üniversitesi'ni, Halepçe ilindeki Halepçe Müzesi, şehitler mezarlığı, Erbil ve Süleymaniye şehirlerinin birçok yerini gezdikten sonra yurda döndü.

İLGİLİ HABERLER

Kırmızı ışıkta bekleyen otomobil yandıKırmızı ışıkta bekleyen otomobil yandıUyuşturucu ticaretinden 62 şüpheli yakalandıUyuşturucu ticaretinden 62 şüpheli yakalandıFahrettir Altun: Sosyal medya platformlarının ülkemize temsilci atamaları sevindiriciFahrettir Altun: Sosyal medya platformlarının ülkemize temsilci atamaları sevindiriciDiyarbakır’a tramvay ve El Cezeri Bilim Merkezi yapılacakDiyarbakır’a tramvay ve El Cezeri Bilim Merkezi yapılacakDiyarbakır'da yol ve beton boru çalışmaları devam ediyorDiyarbakır'da yol ve beton boru çalışmaları devam ediyor
SIRADAKİ HABER