HaberlerGündemTurgutlu"yu Dinleyen Arzuhalci

Turgutlu"yu Dinleyen Arzuhalci

Manisa’nın Turgutlu ilçesinde, dört yıldır arzuhalcilik yapan Ayşe Uysal bir günde ortalama 8-10 dilekçe yazdığını belirtti.

Turgutlu"yu Dinleyen Arzuhalci
Manisa’nın Turgutlu ilçesinde, dört yıldır arzuhalcilik yapan Ayşe Uysal bir günde ortalama 8-10 dilekçe yazdığını belirtti.

Osmanlı’da 1762 yılında Padişahın fermanı ile başlayan arzuhalcilik mesleği günümüze kadar yaşam savaşı veren bir meslek grubu olarak göze çarpıyor. Teknolojinin gelişmesi, okur yazar oranının çoğalması ve bilgisayar ile internet kullanımının artması mesleği bitiş noktasına getirmiş durumda. Turgutlu’da ise durum biraz farklı, güler yüzü, yardımseverliği ve güven veren sırdaşlığı ile Turgutluluların sevgisini kazanan Ayşe Uysal, günde ortalama 8-10 dilekçe yazdığını belirtiyor. Bir çok vatandaşın aslında kendisinin de yazabileceği dilekçeyi, duyulan güvenden ötürü kendine getirdiğini belirten Ayşe Uysal; şöyle konuştu: “Teknolojinin gelişmesi ve internet kullanımının artması bizim mesleğimizi zora sokuyor. Çünkü tüm vatandaşlar istediği bilgiye bir tuşla ulaşabilir duruma geldi. Ancak, sağolsunlar bazen öyle müşterilerim geliyor, kendisinin rahatlıkla yazabileceği dilekçeleri bile bana yazdırıyor. Turgutlu’da gerçekten çok fazla dava yaşanıyor bunların başında boşanma davaları geliyor."

İnsanların güvenini kazanmanın çok güzel bir duygu olduğunu anlatan Uysal, şunları söyledi: "Önemli sırlarını benimle rahatlıkla paylaşıyorlar. Ben tabii ki onlara elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum. Deyim yerindeyse yaptığım işi ticaret gibi görmüyor onların dertlerine ortak oluyorum. Bu mekanda kimi zaman müşterilerimle birlikte ağlayıp kimi zaman gülüyoruz. Bayan olduğum için özellikle bayanların mağdur olduğu konular beni çok etkiliyor. Öyle hayat hikayeleri geliyor ki gözyaşlarınıza hakim olmanız çok güç. Burada dilekçesini yazdığım çok sayıda vatandaş bana ziyaretine devam ediyor. Yeni dostluklar kazanmak beni para kazanmaktan daha fazla mutlu ediyor. Özellikle şunu belirtmekte yarar görüyorum ben burada vatandaşların dilekçelerine yön vermiyor, aksine onların hazırladığı dilekçeyi sadece bilgisayar ortamında kaleme alıyorum. Yani bir nevi yazıcı görevi görüyorum.”

İLGİLİ HABERLER

Genç kız babası tarafından silahla vurularak öldürüldüGenç kız babası tarafından silahla vurularak öldürüldüSalgın balık fiyatlarını da etkilediSalgın balık fiyatlarını da etkilediHuzurevi sakinlerine yönelik manevi destek programı hazırlandıHuzurevi sakinlerine yönelik manevi destek programı hazırlandıSilahlı kavga güvenlik kamerasına yansıdı, 13 kişi gözaltına alındıSilahlı kavga güvenlik kamerasına yansıdı, 13 kişi gözaltına alındıMilli Güvenlik Kurulu (MGK) Nedir? Milli Güvelik Kurulu üyeleri kimlerden oluşur?Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Nedir? Milli Güvelik Kurulu üyeleri kimlerden oluşur?
SIRADAKİ HABER