HaberlerGündemTunceli Üniversitesi"nde fiili livata iddiası

Tunceli Üniversitesi"nde fiili livata iddiası

Eğitim Sen Tunceli Şubesi, Tunceli Üniversitesi’nde Yardımcı Doçent olarak çalışan Z.Ö.’nün erkek öğrencilere fiili livatada bulunduğunu iddia etti.

Tunceli Üniversitesi"nde fiili livata iddiası
Eğitim Sen Tunceli Şubesi, Tunceli Üniversitesi’nde Yardımcı Doçent olarak çalışan Z.Ö.’nün erkek öğrencilere fiili livatada bulunduğunu iddia etti.

Konu ile ilgili Eğitim Sen Tunceli Şubesi tarafından yapılan açıklamada, Tunceli Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Yeni Türk Dili Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Z.Ö.’nün bulunduğu pozisyonu ve hiyerarşiyi kullanarak derslerini yürüttüğü bazı erkek öğrencilere fiili livatada bulunduğu belirtildi.

Eğitim Sen Tunceli Şubesi tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Tunceli Üniversitesi’nde yardımcı doçent olarak çalışan Z.Ö’nün derslerini yürüttüğü bazı öğrencilere, bulunduğu pozisyonu ve hiyerarşiyi kullanarak “fiili livata” uyguladığı iddia edilmiştir. Daha sağlıklı bir soruşturma yürütülmesi açısından olay öğrenildiğinde açığa alınması gerektiği düşünülen ilgili şahıs hakkında başlatılan ilk soruşturma, öğrenciler dilekçelerini geri çektikleri ya da çektirildikleri için kapatılmıştır. İtirazlar üzerine soruşturma yeniden açılmış ve komisyon değiştirilerek farklı bir soruşturma komisyonu kurulmuştur. Yeni kurulan komisyonun gerçek anlamda YÖK disiplin yönetmeliğini uygulanıp uygulanmayacağı merak konusudur. Üniversitede yaşanan bu ve benzeri olayların takipçisi olacağımızı üniversitemize ve kentimize sahip çıkacağımızı ve alınacak kararları yakından izleyeceğimizi basının ve kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Boztuğ, ise “H.Ö. adlı şahıs dilekçeyle rektörlüğe başvurdu. Dilekçeyle başvurulması üzerine iddiaları araştırmaları için iki rektör yardımcısı ile bir dekan vekilini görevlendirdim. Öğrencinin soruşturma sürerken dilekçesini geri çekmesi üzerine komisyon sonuç raporunda şikayetçinin dilekçesini geri çekmesi nedeniyle ceza önermedi. Bu duruma rağmen Yrd. Doç. Dr. Z.Ö.’yü bölüm başkanlığından alarak yerine başka bir atama yaptık. Bunun yanı sıra yeni bir soruşturma komisyonu kurduk. Komisyon şu anda incelemelerini sürdürüyor” şeklinde konuştu.

Olayla ilgili Tunceli Cumhuriyet Savcılığı tarafından da soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

İLGİLİ HABERLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dış Politika Değerlendirme Toplantısına başkanlık ettiCumhurbaşkanı Erdoğan, Dış Politika Değerlendirme Toplantısına başkanlık ettiTürkiye gemisi Nijerya açıklarında kaçırıldıTürkiye gemisi Nijerya açıklarında kaçırıldıŞırnak’ta birçok bölgeye girişler bir yıl süreyle yasaklandıŞırnak’ta birçok bölgeye girişler bir yıl süreyle yasaklandıŞırnak İl Milli Eğitim Müdürü Nazan Şener asaleten atandıŞırnak İl Milli Eğitim Müdürü Nazan Şener asaleten atandıİletişim Başkanı Altun’tan “militan” söylemine tepkiİletişim Başkanı Altun’tan “militan” söylemine tepki
SIRADAKİ HABER