HaberlerGündemTSK Komuta Kademesi TCG GÜR denizaltısını ziyaret etti

TSK Komuta Kademesi TCG GÜR denizaltısını ziyaret etti

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, 50'den fazla personelin görev aldığı 62 metre uzunluğundaki bin 400 tonluk denizaltında silah, sistem ve cihazların imkân ve kabiliyetleri hakkında bilgi aldı.

TSK Komuta Kademesi TCG GÜR denizaltısını ziyaret etti

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ile 2'nci Korvet Filotillası Komodorluğu Sancak Tevcih Töreni'nden sonra Foça Deniz Üs Komutanlığına ziyaret gerçekleştirdi.

Bakan Akar, TCG GÜR denizaltısında inceleme ve denetlemelerde bulundu. Deniz Kuvvetleri Komutanlığının en etkin ve caydırıcı unsurları arasında yer alan TCG GÜR denizaltısında Gemi Komutanı ile personelden gemi ve görevleri hakkında bilgi aldı.

Denizaltının daha önceki harekât görevlerinden birini 38 gün denizin altında, gün ışığı görmeden başarıyla tamamladığı bilgisini alan Bakan Akar, zorlu koşullarda görev yapan personeli kutladı. Bakan Akar, denizaltı periskobunu da bizzat denedi.

GÜR sınıfı denizaltılar silah ve atış kontrol sistemleri açısından en gelişmiş denizaltı olma özelliği taşıyor. 2003 yılından itibaren hizmete giren GÜR sınıfı denizaltılar, modern sistemleri ile üstün savaş gücüne sahip.

Çok düşük frekanslı (VLF) telsiz muhaberesi imkânı sayesinde satha çıkma ihtiyacı olmadan her türlü bilgiyi alabilen denizaltılar, bu sayede ana silahları olan ağır tip torpidoları büyük bir gizlilik içinde ve sürpriz etkisi yaratarak kullanabiliyor.

TCG GÜR denizaltısı, diğer torpidoların düzenli eğitim atışları yanında, geçen ay AKYA torpidosu test atışı da gerçekleştirdi.

ROKETSAN ana yükleniciliğinde geliştirilen AKYA torpidosu ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığının 533 mm ağır torpido ihtiyacının yerli ve millî imkânlarla karşılanması amaçlanıyor. Test atışları devam eden ve muadili yabancı torpidolardan üstün özelliklere sahip olan AKYA torpidosunun ilk teslimatlarının bu yıl gerçekleşmesi bekleniyor.

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de husumetli aileler barıştırıldıMardin’de husumetli aileler barıştırıldıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıRamazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyorCumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor
SIRADAKİ HABER