HaberlerGündemTroia antik kentinin kazılarını yeni ekip yapacak

Troia antik kentinin kazılarını yeni ekip yapacak

Çanakkale’de bulunan Toria antik kentinin kazı başkanlığında değişiklik yapıldı. Bir süredir yapılmayan kazılara yeni ekip, temizlik ve çevre düzenlemesiyle başlayacak.

Troia antik kentinin kazılarını yeni ekip yapacak
Çanakkale’de bulunan Toria antik kentinin kazı başkanlığında değişiklik yapıldı. Bir süredir yapılmayan kazılara yeni ekip, temizlik ve çevre düzenlemesiyle başlayacak.

Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’ne atanan Kemal Dokuz, ilk değerlendirme toplantısını Troia ören yeri ve Troia Müzesi konusunda yaptı. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) adına 2013 yılındaki çalışmaları yürüten Prof. Dr. Rüstem Aslan’ın, 2014 yılında sağlık sebepleriyle kazıları yürütemeyeceğini Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne bildirmesi üzerine kazı başkan yardımcısı ve aynı üniversiteden Doç Dr. Reyhan Körpe’nin, ekibiyle birlikte atandığını açıkladı. Bu yıl yapılması planlanan çalışmaları da aktaran İl Müdürü Dokuz, genel müdürlüğe sunulan program çerçevesinde temizlik, çevre düzeni, koruma, restorasyon ve konservasyon ağırlıklı olacağını söyledi.

Kemal Dokuz, Toria Müzesi ile ilgili de şu açıklamalarda bulundu: “Troia Müzesi, İstanbul Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü tarafından 19 Nisan 2013 yılında yapılan ihale ile Trans Ltd.Şti. tarafından 24 milyon 948 bin 790 lira sözleşme ile yapım aşamasındadır. Yapım işine 01.07.2013 tarihinde başlanmış, iş bitim tarihi ise 23.09.2014 olarak belirlenmiştir. Şu ana kadar ilgili firmaya 12 milyon lira ödeme yapılmış bulunmaktadır. Yapım işinin kaba inşaat ve duvar imalatlarından oluşan yüzde 60’lık fiziki gerçekleşmesi sağlanmış bulunmaktadır. Yer döşemeleri, cephe kaplamaları, asma tavanlar ile ilgili çalışmalar ise sürdürülmektedir. Teşhir ve tanzime yönelik interaktif uygulama çalışmaları da sürdürülmektedir. Teşhir ve tanzim için ek süre verilmesi söz konusudur.”

İLGİLİ HABERLER

​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecek​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecekPKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldıPKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardıYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardı
SIRADAKİ HABER