HaberlerGündemTövbelerin kabul olduğu gün: Berat Kandili

Tövbelerin kabul olduğu gün: Berat Kandili

Mersin Ashab-ı Kehf Platformu Başkanı Hilmi Tuzcu, "Kardeşlerimizin, bu gecenin gündüzünde oruç tutarak gecesini de ihya ederek değerlendirmeleri lazım." dedi.

Tövbelerin kabul olduğu gün: Berat Kandili

Mersin Ashab-ı Kehf Platformu Başkanı Hilmi Tuzcu, Berat Kandili'nin nasıl idrak edilmesi gerektiği konusunda açıklamalarda bulundu.

Berat Kandili'nin bu gece idrak edileceğini söyleyen Tuzcu, “Bugün evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennem azabından kurtuluşa vesile olan Ramazan ayının müjdecisi, Kadir Gecesi'nin, bayramın müjdecisi olan Berat Kandili'ni idrak edeceğiz. Regaip Kandili'yle başlayıp Miraç Kandili ve Berat Kandili'yle yolumuza devam edip Kadir Gecesi'ne ve oradan da bayrama ulaşmayı Cenab-ı Hak bizlere nasip eylesin. Recep, Şaban ve Ramazan ayının habercisi kabul edilen Recep ayının ilk haftası Regaip Kandili’ni idrak ettik, rağbetimizi, yönelişimizi, arzumuzu, isteklerimizi, hakka, doğruya yönlendirdik. Recep’te temizlenerek yükselişimizi sürdürdük.” şeklinde konuştu.

Tuzcu, “Recep ayından sonra ise Şaban ayı geliyor ve Şaban'ın 14'ünü 15'ine bağlayan gece Berat Gecesi'dir. Berat sözlükte affedilme, suçtan, cezadan kurtulma anlamlarına geliyor. Kulun günahlarından, kusurlarından, isyanlarından tövbe ederek affedilmesi anlamına gelen; affın, rahmetin, mağfiretin ve bereketin bol olduğu bir geceyi yaşayacağız.” ifadelerini kullandı.

“Berat Kandili'ni en güzel şekliyle değerlendirmek mecburiyetindeyiz”

Tuzcu, “Bu gece çok şeyler olacak. Önümüzdeki bir yıl içerisinde cereyan edecek bütün hadiselerin, Cenab-ı Hakk'ın takdiriyle görevli yetkili meleklere tevdi edilmesi, bir yıl içerisinde oluşacak her türlü olayla ilgili kararların verildiği gecedir. Bundan dolayıdır ki bu geceyi çok güzel ihya ederek, geçmiş günahlarımıza tövbe edip gelecek için güzel plan ve projeler kurarak, hakkın, doğrunun İslam'ın ve Kur'an'ın yeryüzünde yaşatılması ve yaşanması noktasında bireysel, cemaatsel, toplumsal ve İslam ümmeti olarak en güzel şekliyle değerlendirmek mecburiyetindeyiz. Bu toplum gözyaşlarını, Kur'an ve İslam için İslam'ın yeryüzünde yaşanması için akıttıkları zaman, Berat asıl anlamına kavuşmuş olacaktır. Berat Kandili'ndeki yapacağımız dualarımız, tövbelerimiz istiğfarlarımızla birlikte Ramazan ayına kavuşuruz ve Ramazan ayında da Kadir Gecesi'ni ihya ederek bayrama ulaşırız.” dedi

“Bu gece, tövbe eden herkesin affedileceği gecedir”

Tuzcu, “Berat Gecesi, Allah'a şirk koşanlar, anne ve babasına isyan edenler, faizle meşguliyetini devam ettirenler, küfür ve şirkin yücelmesi ve yükselmesi için bilmeyerek destek verenler ve bu konularda tövbe etmeyenlerin dışındaki herkesin affedileceği gecedir. Kardeşlerimiz de bu gecenin gündüzünde oruç tutarak, gecesini de ihya ederek değerlendirmeleri lazım. Gündüzleri oruçlu, geceleri namazlı olacağız. İstiğfarı asla unutmayacağız, tövbe edeceğiz, pişman olacağız ve gelecek için de güzel şeyler tasarlayacağız.” ifadelerine değindi.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER