HaberlerGündemTohma Köprüsü’nün yapımı tamamlandı

Tohma Köprüsü’nün yapımı tamamlandı

Malatya ile Sivas arasındaki Karakaya Baraj Gölü üzerinde inşa edilen ve dünya mühendislik literatüründe önemli bir yer edinecek 517,5 metre uzunluğundaki “Tohma Köprüsü” yapım projesi tamamlandı.

Tohma Köprüsü’nün yapımı tamamlandı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğünce 2017 yılında yapımına başlanan yeni Tohma Köprüsü’nün proje bedelinin 104 milyon lira olduğu kaydedildi.

Türkiye’de Osmangazi Köprüsü’nden sonra ikinci aynı sistemle yapılan köprü olma özelliğine de sahip 517,5 metre uzunluğunda ve 16 metre genişliğindeki Tohma Köprüsü ile birlikte ulaşımda standartların artması, güvenli ve konforlu seyahat imkanının tesis edilmesi amaçlanıyor.

malatya, tohma köprüsü, 

“Yakıt ve zamandan tasarruf sağlayacak”

Aynı zamanda yakıttan, emisyondan ve zamandan kazanım sağlayacak olan köprünün yapımında 12 bin metreküp beton, 2 bin 700 ton çelik ile 4 bin 360 metre fore kazık imalatı gerçekleştirildi.

Tohma Köprüsüne, 2016 yılında Mardin'in Nusaybin ilçesindeki trafik kazasında hayatını kaybeden Malatya Yazıhan ilçesi doğumlu Mardin Terörle Mücadele Şube Müdürü Gaffari Güneş’in ismi verildi.

“6 Şubat’ta açılışı gerçekleştirilecek”

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, köprüdeki son çalışmaları yerinde inceleyerek açıklamalarda bulundu.

Dünya mühendislik literatüründe önemli bir yer edinecek, yapım tekniği açısından İleri mühendislik teknolojilerinin kullanıldığını belirten Çalık, 104 Milyon TL bedelle yapılan ve Malatya için önemli bir yol güzergahı üzerinde yer alan Tohma Köprüsü’nün 6 Şubat’ta Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun bizzat gelişi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da telekonferans katılımıyla açılacağını söyledi.

“Sevenleri ve illeri buluşturduk”

Çalık, “Bu yol Malatya’yı önce Sivas’a, sonra Karadeniz’e bağlayacak yol güzergahımız. Malatya-Hekimhan-Yazıhan-Arapgir-Arguvan-Kuluncak yollarımızın olduğu bu güzergâh, bizim için çok önemliydi. Daha önceki köprümüzün hemen yan tarafına yapıldı. Trafiğin çok yoğun olduğu bu alanda inşaatı tamamlayan firmamıza, karayolları ekiplerimize, Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu’na ve Cumhurbaşkanımıza çok teşekkür ediyorum. Dağları deldik, sevenleri buluşturduk. Barajlarımızın üzerine köprülerimizi yaptık. Sevenleri ve illeri buluşturduk. ‘Yol medeniyettir’ diyen Cumhurbaşkanımıza bir kez daha şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

Milletvekili Çalık, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile görüntülü telefon görüşmesi de gerçekleştirdi.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER