HaberlerGündemTermeli balıkçılar 'vira bismillah' demek için hazır

Termeli balıkçılar 'vira bismillah' demek için hazır

1 Eylül'de avlanma yasağının kalkmasıyla birlikte denize açılacak olan balıkçılar hazırlıklarını tamamladı. Tayfaların sabırsızlıkla beklediği yeni sezonun bereketli geçmesi bekleniyor.

Termeli balıkçılar 'vira bismillah' demek için hazır
1 Eylül'de avlanma yasağının kalkmasıyla birlikte denize açılacak olan balıkçılar hazırlıklarını tamamladı. Tayfaların sabırsızlıkla beklediği yeni sezonun bereketli geçmesi bekleniyor.

Samsun’un Terme ilçesinde balıkçılar yeni sezon için hazır. Uzun zamandır av yasağının kalkmasını bekleyen balıkçılar 4 ay boyunca yeni sezon için hazırlık yapılırken, balıkçılar av yasağının kalkacağı 1 Eylül’ü bekliyor. Balıkçılar 4 ay boyunca hummalı bir çalışma ile tekneleri ve balık ağlarını elden geçirmiş durumda yeni sezon için gün sayarken, geçen yıla göre bu yıl denizin daha bereketli olması bekleniyor. Terme Limanı'nda 15 tayfasıyla birlikte av yasağının kalkmasını bekleyen 40 yılık balıkçı Celal Gelmez yeni sezonun bereketli geçeğini söylüyor. Av yasağının başlamasıyla birlikte 4 aydır hummalı bir çalışma içinde oldukları belirten Gelmez, "Teknemizi elden geçirdik, ağlarımızı kontrol ettik en son hazırlıkları da bitirmek üzereyiz. Uzun zamandır bu yasağın kalkmasını bekliyoruz çünkü geçim kaynağımız bu baba mesleğim benim balıkçılık, deniz bizim artık yaşam biçimimiz olmazsa olmazımız olmuştur. Bu yıl geçen yıla göre daha umutluyuz Allah nasip ederse 1 Eylül de Vira Bismillah deyip nasibimizin peşine çıkacağız. Şimdi ağırlıklı olarak denizden Palamut ve İstavrit çıkmasını bekliyoruz diyen Gelmez, gördüğümüz kadarıyla da olta balıkçılığı yapan arkadaşlar hiç elleri boş gelmiyor biz de buna istinaden bu yıl sezon bereketli geçecek diyoruz. Tuttukları balıkları toptancılara sattıklarını belirten balıkçı Gelmez, burada 15, bazen de 20 kişilik bir aileyiz herkes evine bir şeyler götürmek zorunda inşallah Rabim nasibimizi bol verir." dedi.

İLGİLİ HABERLER

​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecek​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecekPKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldıPKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardıYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardı
SIRADAKİ HABER