HaberlerGündemTEOG sınavında kopya iddiası mahkemelik oldu

TEOG sınavında kopya iddiası mahkemelik oldu

Liselere geçişte yapılan TEOG sınavında matematikten '0' alan öğrenci, kopya çektiği iddiasıyla şaşkınlığa uğradı. Öğrencinin ailesi, durumun düzeltilmesi için mahkemeye başvurdu.

TEOG sınavında kopya iddiası mahkemelik oldu
Liselere geçişte yapılan TEOG sınavında matematikten '0' alan öğrenci, kopya çektiği iddiasıyla şaşkınlığa uğradı. Öğrencinin ailesi, durumun düzeltilmesi için mahkemeye başvurdu.

Liselere geçişte SBS'nin yerine getirilen Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi'nde (TEOG) sınav değerlendirmesi sonucunda aynı salonda sınava giren bazı öğrencilerin birbirleri ile aynı doğru ve aynı yanlış cevapları verdiği ortaya çıktı. Yapılan araştırmada öğrencilerin ‘ikili kopya’ çektiği sonucuna varıldı. Beylikdüzü Galip Balkar Ortaokulu 8. sınıf öğrencisi olan Batuhan Ketenci, bu şoku yaşayan öğrencilerden biri oldu. Ketenci, sınav sonuçlarını öğrenmek istediğinde matematikten 0 aldığını gördü. Çocuklarının başarılı bir öğrenci olduğunu ve 0 alma ihtimalinin çok zor olduğunu ifade eden baba Nurettin Ketenci, duruma itiraz etti. İtiraz dilekçelerine gelen cevapla Ketenci Ailesi ikinci bir şok yaşadı. Ketenci’ye, ilk sınavda 70’in üzerinde not aldığı matematikten kopya çektiği iddiasıyla '0' verildiği belirtildi.

Baba Nurettin Ketenci, sınav sonuçlarında oğlu ile aynı sınıfta sınava giren bir başka öğrencinin yine aynı yanlış cevapları verdiği için sistem tarafından kopya çekildiği muamelesi gördüğünü söyledi. Baba Ketenci, bu yaşananlar üzerine İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’nde dava açtıklarını belirterek şöyle konuştu: “Sınav sırasında oğlumun kopya çektiğine dair herhangi bir tespit yok. Gözetmen herhangi bir şekilde uyarıda bulunmamış, bir tutanak tutulmamış. Oturma düzenine göre oğlumun arka çaprazında bulunan başka bir öğrenciden kopya çektiği iddia ediliyor.”

Sistem tarafından kopya çektiği için matematik dersinden 0 alan Batuhan Ketenci ise istediği liseye girememenin endişesini yaşıyor. Normal şartlarda alacağın puanın tahminen 60-70 puan gerisine düşeceğini anlatan Ketenci, yetkililerden durumunun düzeltilmesini istedi.

İLGİLİ HABERLER

Türkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardıYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardıMardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vurulduMardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vurulduŞehadetinin 31'inci yıldönümünde Şehid Hasan TekinŞehadetinin 31'inci yıldönümünde Şehid Hasan Tekin
SIRADAKİ HABER