HaberlerGündemTefecilik nedir? Tefeci kime denir?

Tefecilik nedir? Tefeci kime denir?

Tefeci, sahip olduğu parayı, ihtiyaç duyan insanlara borç olarak verir. Ve bu borç üzerinden yasal olmayan yollar ile faiz işletir. Ve bir gün sonra bile ödenmiş olsa, bu ödeme faizli bir ödeme olacaktır.

Tefecilik nedir? Tefeci kime denir?

Tefeci, parasını maddi ihtiyaçları olan insanlar tarafından işleten insan demektir. Kişiler tefecilere ulaştıklarında, tefecilerin en büyük amacı paralarını nasıl arttırabilecekleri sorusunun cevabı olur. Bu nedenle unutmamalısınız ki tefecilerin en temel amacı, sizin mağduriyetinizi çözmek değil, kendi paralarını çoğaltmaktır.

Bunun yanı sıra parasını arttırabilmek tefecilerin kullandığı bir diğer yöntemde, komisyon almaktır. Komisyon, size verilen paranın içinden bir bölümünün tefeciye hibe edilmesidir. Yani sizler 15 bin lira borç aldınız diyelim. Bunun 5 bin lirasını tefeci sizden komisyon olarak alabilir. Fakat bu sizin ödemenize yansımaz. Yani siz yine faiz eklenmemiş haliyle 15 bin lirayı ödemek durumundasınızdır. Komisyon oranları da tefeciden tefeciye değişim göstermektedir.

Yani kısacası açıklamak gerekirse, tefeci ismini verdiğimiz insanlar paralarını sizlere kiralarlar. Ve bu paradan net olarak kâr elde ederler.

Tefeci kelime anlamı

1. HALK AĞZINDAN dokuma tezgâhını kullanan kişi.

2. MEC. darda kalanlara çok yüksek faizle el altından ödünç para veren kimse.

TCK'nın 241. maddesinde kazanç elde etmek amacıyla (faizle) bir başkasına ödünç para verme eylemi tefecilik suçu sayılmaktadır. Borç alana herhangi bir ceza uygulanmazken, tefecilik yapan kişi 2 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılmaktadır.

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de husumetli aileler barıştırıldıMardin’de husumetli aileler barıştırıldıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıRamazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyorCumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor
SIRADAKİ HABER