HaberlerGündemTBMM'de tıbbi ve aromatik bitki çeşitliliğinin korunması görüşmeleri başladı

TBMM'de tıbbi ve aromatik bitki çeşitliliğinin korunması görüşmeleri başladı

TBMM, tıbbi ve aromatik bitki çeşitliliğinin korunmasında, üretiminde ve pazarlanmasında karşılaşılan sorunlar ile alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla kurulan meclis araştırması komisyonu raporu üzerinde görüşmelere başladı.

TBMM'de tıbbi ve aromatik bitki çeşitliliğinin korunması görüşmeleri başladı

Ak Parti Antalya Milletvekili İbrahim Aydın başkanlığında yürütülen komisyon çalışmaları kapsamında ın komisyon başkanlığını yürüttüğü komisyonda AK Parti’den 6, CHP’den 3, MHP, İYİ Parti ve HDP’den birer üye milletvekili yer alıyor.

Dünyada yaklaşık 115 milyar dolar pazar hacmi olan tıbbi ve aromatik bitkilerin Türkiye'deki Pazar hacmi ise 2023 yılında 5 milyar dolar olması hedefleniyor. 3 bin 600’ü de endemik bitki olmak üzere Türkiye’de 12 binin üzerinde bitki çeşidi bulunuyor.

Komisyon, var olan ürün çeşitliliğinin korunması ve arttırılması için yaptığı çalışmalar kapsamında birçok ilde çok sayıda STK ve sektör temsilcisi ile görüşmeler yaptı.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER