HaberlerGündemTBMM'de tıbbi ve aromatik bitki çeşitliliğinin korunması görüşmeleri başladı

TBMM'de tıbbi ve aromatik bitki çeşitliliğinin korunması görüşmeleri başladı

TBMM, tıbbi ve aromatik bitki çeşitliliğinin korunmasında, üretiminde ve pazarlanmasında karşılaşılan sorunlar ile alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla kurulan meclis araştırması komisyonu raporu üzerinde görüşmelere başladı.

TBMM'de tıbbi ve aromatik bitki çeşitliliğinin korunması görüşmeleri başladı

Ak Parti Antalya Milletvekili İbrahim Aydın başkanlığında yürütülen komisyon çalışmaları kapsamında ın komisyon başkanlığını yürüttüğü komisyonda AK Parti’den 6, CHP’den 3, MHP, İYİ Parti ve HDP’den birer üye milletvekili yer alıyor.

Dünyada yaklaşık 115 milyar dolar pazar hacmi olan tıbbi ve aromatik bitkilerin Türkiye'deki Pazar hacmi ise 2023 yılında 5 milyar dolar olması hedefleniyor. 3 bin 600’ü de endemik bitki olmak üzere Türkiye’de 12 binin üzerinde bitki çeşidi bulunuyor.

Komisyon, var olan ürün çeşitliliğinin korunması ve arttırılması için yaptığı çalışmalar kapsamında birçok ilde çok sayıda STK ve sektör temsilcisi ile görüşmeler yaptı.

İLGİLİ HABERLER

Helikopter kazasında vefat edenlerin kimlikleri belli olduHelikopter kazasında vefat edenlerin kimlikleri belli olduBakan Akar'dan helikopter kazasına ilişkin açıklamaBakan Akar'dan helikopter kazasına ilişkin açıklamaHelikopter kazası sonrası dünyadan taziye mesajlarıHelikopter kazası sonrası dünyadan taziye mesajları Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum"Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum"Cougar tipi helikopterlerin ilk kazası değil!Cougar tipi helikopterlerin ilk kazası değil!
SIRADAKİ HABER