HaberlerGündemTarihi Çayır Camii'nin restorasyon çalışmaları başladı

Tarihi Çayır Camii'nin restorasyon çalışmaları başladı

​Ordu’nun Çaybaşı ilçesinde tamamen ahşap kullanılarak imal edilen tarihi Çayır Camii’nin restorasyon çalışmalarına başlandı.

Tarihi Çayır Camii'nin restorasyon çalışmaları başladı

Büyükşehir Belediyesi tarafından Çaybaşı ilçesi Çayır Ahşap Camii, mektep, şadırvan restorasyonu ile çevre düzenlemesi işi kapsamında mevcut tuvalet yıkılıp yeniden yapılacak ve etrafına perde duvar inşa edilecek.

Çevre düzenlemesiyle birlikte etraftaki bahçe duvarları yenilenecek olan caminin restorasyon kapsamında sağlam olan ahşapları korunacak, çürümüş olan ahşaplarıysa yenilenecek.

Restorasyon çalışmaları kapsamında cami ve mektebin ahşapları hassas bir şekilde sökülerek atölyede onarıma alındı. Caminin betonarme temeli atılırken, mevcut şadırvanın da çatısı söküldü. Ahşap onarımı tamamlandıktan sonra ahşapların montajına başlanacak ve akabinde çevre düzenlemesi de yapılarak aslına uygun olarak restore edilecek cami koruma altına alınacak.

Kültür Bakanlığı Samsun Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu kararı ile korunması gerekli kültür varlığı olarak tescillenen Çayır Mahallesi Camii’nin 1867 yılında yapıldığı tahmin ediliyor.

Taş üzerinde ahşap kirişler kullanılarak 2 katlı yapılan ve birinci kat ile ikinci kat arasındaki kirişlerin iç kısmı değişik geometrik şekilde oymalarla süslenen caminin minberi ve mihrabı ise ahşap olarak sonradan yapıldı.

Duvarları tahtadan birbirine giydirme yöntemiyle yapılan cami halen hizmet veriyor.

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de husumetli aileler barıştırıldıMardin’de husumetli aileler barıştırıldıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıRamazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyorCumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor
SIRADAKİ HABER