HaberlerGündem"Tanımadığınız müdürlere hangi vicdanla puan verip kıyım yaptınız"

"Tanımadığınız müdürlere hangi vicdanla puan verip kıyım yaptınız"

Aktif Eğitimciler Sendikası Kayseri Şubesi Başkan Vekili Turgay Yolcu, ilçe milli eğitim müdürlükleri görevine atananların Eğitim Bir Sen üyesi olduğuna dikkat çekerek, her birinin 100 tam puan ya da çok yakın puanlar almasının dikkat çekici olduğunu söyledi. Yolcu, böyle bir puanlama ile göreve gelen müdürlerin, hak, hukuk, adaletten bahsettiklerini hatırlatarak, “Bu arkadaşlarımız okul müdürleri atamasında tanımadıkları, beraber çalışmadıkları, bilmedikleri insanların kıyımı için puanlar vermi

"Tanımadığınız müdürlere hangi vicdanla puan verip kıyım yaptınız"
Aktif Eğitimciler Sendikası Kayseri Şubesi Başkan Vekili Turgay Yolcu, ilçe milli eğitim müdürlükleri görevine atananların Eğitim Bir Sen üyesi olduğuna dikkat çekerek, her birinin 100 tam puan ya da çok yakın puanlar almasının dikkat çekici olduğunu söyledi. Yolcu, böyle bir puanlama ile göreve gelen müdürlerin, hak, hukuk, adaletten bahsettiklerini hatırlatarak, “Bu arkadaşlarımız okul müdürleri atamasında tanımadıkları, beraber çalışmadıkları, bilmedikleri insanların kıyımı için puanlar vermiştir. Bunu hangi vicdana sığdırarak yapmışlardır anlamak mümkün değildir” dedi.

Milli Eğitim Temel Kanunu'nda yapılan değişikliğin ardından, 4 yıl süresince aynı görevde bulunan okul müdürlerinin görevlerinden alınarak, yeniden değerlendirmeye tabi tutulmasının ardından Türk Eğitim Sen, Eğitim Sen ve Aktif Eğitimciler Sendikası'nın başlattığı eylemler devam ediyor. Sendikaların başkanları ve üyelerinin bu kez eylem yeri ise müdür atamalarında puan veren Melikgazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü oldu. Burada sendikalar adına açıklama yapan Turgay Yolcu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Tuncay Demir’in kul hakkına girdiğini ve Ahirete inanan insanlarsa bu atamalardaki yaptıkları haksızlıklarla ilgili açıklamayla birlikte düzeltme yapmak zorunda olduklarını söyledi. Yolcu, kendisinin de biat etme karşılığında yandaş sendika üyesi olmasından dolayı 100 tam puan alarak göreve gelmesinin izah edilemeyeceğini hatırlatarak, şunları söyledi; “Melikgazi İlçe Milli Eğitim Müdürü Tuncay Demir, Hasan Polatkan Ortaokulu Müdürü ve Eğitim Bir Sen Melikgazi İlçe Başkanı iken birkaç ay önce ilçe milli eğitim müdürü olarak görevlendirildi. Müdürlük değerlendirilmesinde 100 tam puan alarak üstün sadakat gösteren Tuncay Demir ile birlikte 96 puan alan Eğitim Bir Sen İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Emin Aslantürk’te şube müdürü oldu.”

Turgay Yolcu, ilçe milli eğitimine bazı sorular sormak istediklerini belirterek, “Kendinize ve yandaşlarınıza yüksek puanlar verip başarılı müdürlerin üzerini çizerken hiç mi vicdanınız sızlamadı. Hak, hukuk, adalet diyerek en büyük kıyımı ve adaletsizliği yaparken, gün gelip de hukukun karşısında hesap vereceğiniz hiç mi aklınıza gelmedi. Beraber çalışmadığınız, tanımadığınız müdürleri kıyıma uğratırken bir gün karşılaştığınızda yüzüne nasıl bakacağınızı hiç düşünmediniz mi? Vicdanınız hiç sızlamadı mı? Bu hukuksuzlukları yaparken eğitime, eğitim alan gelecek nesillerimize ne kadar büyük darbe vurduğunuzu hiç fark etmediniz mi? Çocuklara bırakacağınız en büyük miras dürüstlük olduğunu bildiğiniz halde çocuklarınızı ne kadar büyük bir mirastan mahrum bıraktığınızın farkında mısınız? Sendika başkanınız iki dünyalı insanlar olduklarını söylüyor. Söyler misiniz, Ahirete inanıyorsanız, Ahirette bu yaptıklarınızı karşılığı nedir. Bunların hesabını nasıl vereceksiniz? Kimini solcu, kimini ülkücü, kimini cemaatçi diye elediniz ama siz kendinizi nereye koydunuz ve kendinizi ne diye bıraktınız. Vicdanınız rahat mı, rahat uyuyabiliyor musunuz?” diye konuştu.

Aktif Eğitimciler Sendikası Kayseri Şubesi Başkan Vekili Yolcu, Türkiye genelinde herhangi bir sınava tabi tutulmadan, kişilerin görüşleri ve vicdanlarına göre yapılan puanlamaya göre 75 puan barajını geçen müdürlerin yüzde 81’inin yandaş sendika üyesi olduğunu hatırlattı. Yolcu, Kayseri’de bu oranın yüzde 95’ler seviyesinde olmasının da şehir adına, eğitim adına büyük utanç verici manzara olduğuna dikkat çekti.

İlçe Milli eğitim Müdürlüğü önündeki eylemde eğitimciler açıklamanın ardından dağılırken, gelecek hafta atamalardaki adaletsizlik giderilene kadar eylemlerine devam etme kararı aldıklarını söylediler.

İLGİLİ HABERLER

​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecek​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecekPKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldıPKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardıYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardı
SIRADAKİ HABER