HaberlerGündemTaksitle alınan bir malı başkasına peşin satmak caiz midir?

Taksitle alınan bir malı başkasına peşin satmak caiz midir?

Fetva Kurulu, kendisine borç verecek birilerini bulamayan kimsenin, taksitle satın aldığı malı nakit ihtiyacından dolayı dilediği fiyata bir başkasına veya ilk sahibine -önceden planlanmış bir anlaşma yoksa- satabileceğini belirtti.

Taksitle alınan bir malı başkasına peşin satmak caiz midir?

İTTİHADUL ULEMA Fetva Kurulu, "Taksitle alınan bir malı başkasına peşin satmak caiz midir?" sorusuna yanıt verdi.

Fetvada, şu ifadelere yer verildi.

"İster taksitle alınsın ister peşin, mal satın alındıktan sonra sahibi dilediği şekilde onda tasarrufta bulunma hakkına sahiptir. Kendisine borç verecek birilerini bulamayan kimse, taksitle satın aldığı malı nakit ihtiyacından dolayı dilediği fiyata bir başkasına veya -önceden planlanmış- bir anlaşma yoksa ilk sahibine satabilir (Zerkâ, Fetâvâ, s. 495-496).

Satıcı ile müşterinin önceden planlamış anlaşma ile böyle bir yola başvurmaları caiz olmaz. Bu durum, fıkıh kitaplarında detaylıca ele alınan ve Peygamber Efendimizin (aleyhissalatu vesselam) sakındırdığı bey'ul-îne yani satın alınan malın satıcıya daha düşük bir fiyata verilerek faizin kamufle edilmesidir. Sevgili Peygamberimiz (aleyhissalatu vesselam) îne satışı ile ilgili şöyle buyurmaktadır: Sizler îne’ usulüyle alışverişte bulunur, sığırların peşine düşer, ziraata razı olur ve cihadı da terk ederseniz, Allah size öyle bir zillet verir ki, dininize dönmedikçe o zilleti kaldırmaz  (Ebu Dâvud, Buyû’ 56, No: 3462)."

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER