HaberlerGündemSuriyeli genç, yüzündeki kitlenin ameliyatla alınması için yardım bekliyor

Suriyeli genç, yüzündeki kitlenin ameliyatla alınması için yardım bekliyor

Mardin'in Midyat ilçesinde yaşayan 27 yaşındaki Suriyeli Mu'tez Mennun, yüzünde gittikçe büyüyen kitle nedeniyle toplum içine çıkmaya utandığını belirterek yetkililerden ve hayırseverlerden yardım talebinde bulundu.

Suriyeli genç, yüzündeki kitlenin ameliyatla alınması için yardım bekliyor

Midyat merkez Yenimahalle'de anne ve babasıyla yaşayan Mu'tez Mennun, yüzünün sol yanını kaplayan kitle nedeniyle toplum içerisine çıkmaya çekindiğini, bu nedenle çalışamadığını ifade ederek kendisine yardım elinin uzatılmasını istedi.

Ülkelerindeki savaştan dolayı 10 yıl önce Türkiye'ye gelen Mennun ailesinin en küçük çocukları olan 27 yaşındaki Mu'tez Mennun, doğuştan yüzünde bulunan kitle nedeniyle dışarı çıkamayacak duruma geldi.

Yaşı ilerledikçe yüzündeki kitlenin de büyümesi nedeniyle zor günler geçirdiğini belirten Mu'tez, bir çocuğun ya da yabancı birinin kendisine, hortlak görmüş gibi bakmalarından rahatsızlık duyduğunu dile getirdi.

Yüzündeki kitlenin cerrahi bir operasyonla alınabileceğini belirten Mu'tez, ancak maddi durumu elvermediği için 45-50 bin TL tutarındaki ameliyat ücretini karşılayamadıkları için yaşamına bu şekilde devam etmek zorunda kaldığını belirtti.

Komşuları Mehmet Ata Algan aracılığıyla İLKHA muhabirine konuşan Mennun, bir an önce ameliyat olmak istediğini söyledi.

"Bu kardeşimiz hayırseverlerden kendisine uzanacak bir yardım eli bekliyor"

Mu'tez Mennun'un konuşmalarını tercüme eden komşuları Mehmet Ata Algan şunları söyledi:

Komşum olan bu aile çok temiz ve iyi insanlardır. Ben elimden geldiği kadar yardımcı oluyorum ve destekte bulunuyorum. Gücüm yetseydi tek başıma bunu üstlenirdim. Ama gücüm yok. Biz de hayırseverlerden durumu elverişli olanlara yardımcı olmaları için çağrıda bulunuyoruz. Benim komşumdurlar. Arapça bildiğimiz için bunlarla iyi anlaşabiliyoruz. Her konuda onlara destek olmaya çalışıyorum. Bu hastalıktan dolayı fazla çalışamıyor. Yaşlı anne ve babasına bakmak zorunda. Bir şeyler yapmak istiyor ama bu durumu engel oluyor. Halkımızı bunlara yardımcı olmaları için davet ediyoruz. 2011 yılından beri buradalar. Komşumun yüzündeki kitle onu çok rahatsız ediyor. Onlar da hayırseverlerden yardım istiyorlar.

"Ameliyat için 45-50 bin TL para gerekiyor"

Ameliyat olması için gerekli ücreti karşılamalarının mümkün olmadığını ifade eden Mu'tez Mennun, "Yüzümdeki kitle bana rahatsızlık veriyor. Güneş gördüğünde kan çıkarıyor. Çalışamıyorum. Bana yardımcı olabilirseniz, maddi açıdan bana destek olabilirseniz ve bu kitleyi ameliyatla alabilirsek çok memnun olurum. Allah razı olsun sizden. Batman'da Devlet Hastanesine de gittim. Bir şey yapamadılar. Sadece tahliller yaptılar. Tahlillerin temiz olduğunu söylediler. Estetik ameliyat için 45-50 bin TL kadar para lazım. Özel hastanelere de gittim. Hayırseverlerden ve devlet yetkililerinden yardım talep ediyorum." dedi.

"Halkın içine çıkamıyorum"

Yüzündeki kitle nedeniyle insanların içine çıkmaya çekindiğini belirten Mennun, "Doğuştan beri bu hastalığım var. Yaş ilerledikçe büyüyor. Çalışmak zorundayım. 27 yaşındayım ve evlenmek istiyorum. Ama durumumdan dolayı toplumun içine utanarak çıkıyorum. Çocuklar ya da birileri gördüğü zaman hortlak görmüş gibi baktıklarını hissediyorum. Bundan çok rahatsız oluyorum. Ben de toplum içine fazla çıkamıyorum. Çıktığım zaman da kimse görmesin diye yüzümü kapatarak, kafamı eğerek yürüyorum. Allah rızası için hayır sahiplerinden destek bekliyorum. Allah hepinizden razı olsun." diye konuştu. 

Mu'tez'in anne-babası da kendilerinin de hasta olduklarını, çocuklarının bu durumundan dolayı üzüldüklerini ifade ederek kendilerine yardımcı olmaları için hayırseverlerden ve devlet yetkililerinden yardım talebinde bulundu.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER