HaberlerGündemSu Borcunu Ödeyemediği İçin Cezaevine Giren Görme Engelli Vatandaş Yardım Bekliyor

Su Borcunu Ödeyemediği İçin Cezaevine Giren Görme Engelli Vatandaş Yardım Bekliyor

Adana'da 65 yaşındaki yüzde 73 görme engelli bir kişi, 11 bin 600 liralık su borcunu ödemediği gerekçesiyle cezaevine girdi.

Su Borcunu Ödeyemediği İçin Cezaevine Giren Görme Engelli Vatandaş Yardım Bekliyor
Adana'da 65 yaşındaki yüzde 73 görme engelli bir kişi, 11 bin 600 liralık su borcunu ödemediği gerekçesiyle cezaevine girdi.

Adana'da inşaatlarda çalışan, ancak geçirdiği bir ameliyat sonrası yüzde 73 görme engelli olan Hakkı Aktaş (65), çalışamadığı için su faturalarını ödeyemeyince, 4 bin lira borcu birikti. Mahkemeye verilen Aktaş ise, borcunu taksitlendirdi. Borcunu ödemek için tekrar inşaatlarda çalışmaya başlayan Aktaş, 4 bin liralık borcu 100 liraya kadar düşürdü ancak, bir akrabasının ölümüyle tekrar ekonomik zorluğa düştü. Ardından hiç çalışamaz hale gelen ve 100 liralık borcu, her ay gelen su faturalarıyla birlikte 8 yılda 8 bin lira olan Aktaş, ekonomik durumu iyi olmadığı için borcunu ödeyemedi. Bu nedenle mahkemeye verilen Aktaş'tan borcun tahsil edilmesine; aksi halde cezaevine gönderilmesine karar verildi. Tanınan süre içerisinde Aktaş borcu ödeyemeyince, avukat ve mahkeme masraflarıyla birlikte borcu 11 bin 600 lira oldu. Bunun üzerine Aktaş, 10 gün önce cezaevine götürüldü.

Aktaş'ın kızı Fatma Mertyüz, babasının borcu kasıtlı ödememezlik yapmadığını belirterek, "Babam görme engelli olduktan sonra çalışamaz oldu. Üstelik tansiyon ve karaciğer rahatsızlığı var. Yüzde 73 görme engelli raporu var. Buna rağmen babamı alıp cezaevine götürdüler. Benim imkanım olsa, kardeşlerimizin imkanı olsa o borcu öder cezaevinden çıkartırız ancak bizim de ekonomimiz durumumuz iyi değil. Babam cezaevinde ölürse ben de burada kahrımdan ölürüm. Ona bir şey olursa ben yaşayamam. Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'dan bu konuda yardım istiyorum. Ne olur bize de yardım etsin. O herkese yardım ediyor" diyerek gözyaşlarına boğuldu.

İLGİLİ HABERLER

Kar temizlerken çatıda mahsur kalan kişi düşmekten kurtarıldıKar temizlerken çatıda mahsur kalan kişi düşmekten kurtarıldı​İBB Metrobüs seferlerinde ve otobüs tabelalarında güncelleme yapacak​İBB Metrobüs seferlerinde ve otobüs tabelalarında güncelleme yapacakBATÜ öğrencisi Polonya’da şampiyon olduBATÜ öğrencisi Polonya’da şampiyon olduSibirya soğuklarında hareket halindeki araçlar dondu, ısınmak için zorlanan araç alev aldıSibirya soğuklarında hareket halindeki araçlar dondu, ısınmak için zorlanan araç alev aldıAdıyaman'da kapalı köy ve mezra yollarını açma çalışmaları devam ediyorAdıyaman'da kapalı köy ve mezra yollarını açma çalışmaları devam ediyor
SIRADAKİ HABER