HaberlerGündemStarlink uydularının yörüngeye yerleştirilmesi sürüyor

Starlink uydularının yörüngeye yerleştirilmesi sürüyor

​SpaceX, uydu interneti erişimi sağlamak üzere inşa ettiği Starlink uydularını fırlatmaya devam ediyor.

Starlink uydularının yörüngeye yerleştirilmesi sürüyor

ABD şirketi SpaceX, 60 Starlink mikro uyduyu taşıyan Falcon 9 roketini fırlattı.

Cape Canaveral'daki (Florida) uzay limanından yapılan fırlatma, ABD Doğu Kıyısı saatiyle 04:28 gerçekleşti.

SpaceX uydularının 5 etabı daha önce fırlatılmıştı. SpaceX çalışanları, fırlatma aracı Falcon 9'un uydukları yörüngeye yerleştirdikten sonra otomatik olarak dünyaya inmesini bekliyor.

Starlink ağı, düşük Dünya yörüngesinde 500 kg ağırlığa kadar çok sayıda küçük uyduyu konuşlandırarak İnternet erişimi sağlamak üzere tasarlandı.

SpaceX, toplam 11 bin uydu fırlatmayı planlıyor. Bu uyduları faaliyete geçirmenin 10 milyar dolara mal olacağını tahmin ediliyor.

Starlink uydularının ilk 60'ı, Mayıs 2019'da uzaya fırlatılmıştı.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER