HaberlerGündemStant Kurdular, Sigaranın Zararlarını Anlattılar

Stant Kurdular, Sigaranın Zararlarını Anlattılar

Her sene 31 Mayıs tarihinde tüm dünyada kutlanan ‘Dünya Sigarayı Bırakma Günü’ dolayısıyla Gaziantep Halk Sağlığı Müdürlüğü personelleri stant açarak, halka sigaranın zararlarını anlattı.

Stant Kurdular, Sigaranın Zararlarını Anlattılar
Her sene 31 Mayıs tarihinde tüm dünyada kutlanan ‘Dünya Sigarayı Bırakma Günü’ dolayısıyla Gaziantep Halk Sağlığı Müdürlüğü personelleri stant açarak, halka sigaranın zararlarını anlattı.

Gaziantep Demokrasi Meydanı’nın açılan stantta çalışan Gaziantep Halk Sağlığı Müdürlüğü personelleri, yoldan geçen vatandaşlara sigaranın zararları hakkında bilgi verdi. Gaziantep Halk Sağlığı Müdürlüğü personelleri, sigara içen ancak sigarayı bırakmak isteyen vatandaşlara, yapmaları gerekenleri anlattı.

Konuyla ilgili bilgilendirme yapan Gaziantep Halk Sağlığı Müdürlüğü, Ruh Sağlığı Programları Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddeler Şubesi çalışanı Hemşire Hatice Kılınç, “Dünya Sigarayı Bırakma Günü münasebeti ile Demokrasi Meydanı’nda açmış olduğumuz standımızda, vatandaşlarımızda sigaranın zararları hakkında broşür dağıtıldı. Vatandaşlarımıza sigaranın zararları hakkında bilgi verildi ve ayrıca sigarayı bırakmak isteyen vatandaşlarımıza sigara bırakma polikliniklerine yönlendirilmeler yapıldı” dedi.

Kılınç, sigara içilen kapalı alanlarda rahatsızlık duyan kişilerin 184 hatlı numarayı arayarak kendilerini bilgilendirmelerini istedi.

Hemşire Kılınç, “İnsanların sigara içmesini istemiyoruz. Sigara içenlerin de bırakmalarını temenni ediyoruz” diye konuştu.

Sigara içen bir vatandaş, stantta aldığı bilgilerden sonra sigarayı bırakma kararı alarak, cebindeki sigara paketini çıkarıp, paketi parçalamadan önce şunları söyledi:

“İnsanlar sigarayı içeceklerine bir öğrenci okutabilir. Sigaraya verilen para ile maddi durumu zayıf olan vatandaşımız bir öğrenciye burs verebilir. Ben 40 senedir sigara içiyorum. 40 senedir içtiğim sigaranın 15 gün önce hesapladım. Yaklaşık 16 bin paket sigara içmişim. Ortalama 7-8 yüz bin tane sigara oluyor. 80 bin lira sigaraya para vermişim. Şu anda da sigarayı tamamen bırakıyorum. Cebimdeki sigarayı imha ediyorum. Bütün insanların sigarayı bırakmasını istiyorum.”

Sigarayı 2 yıl önce bırakan bir vatandaş ise Gaziantep Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkür ederek, “Ben 2 yıl önce sigarayı bıraktım. Şu an yaşıyorum. 36 yıl boşa içmişim. Şimdi geçen günlerimin acısını çekiyorum. Pişmanlığım bende. Sigaranın içilmesini hiç istemiyorum. Keşke hiç içmeseydim” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER

Ege Denizi'nde 4 büyüklüğünde depremEge Denizi'nde 4 büyüklüğünde depremMeteoroloji'den kuvvetli buzlanma ve don uyarısıMeteoroloji'den kuvvetli buzlanma ve don uyarısıTürkiye'den Yunan Başpiskopos'a "İslam dini" tepkisiTürkiye'den Yunan Başpiskopos'a "İslam dini" tepkisiHafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması sona erdiHafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması sona erdiMeteorolojiden Bitlis için fırtına ve çığ uyarısıMeteorolojiden Bitlis için fırtına ve çığ uyarısı
SIRADAKİ HABER