HaberlerGündem"Sorun dershaneler değil okullarda verilen eğitimdir"

"Sorun dershaneler değil okullarda verilen eğitimdir"

Isparta Göller Bölgesi Teknik Elemanlar Derneği, eğitim sistemindeki sorunun dershanelerden değil, devlet okullarında öğrencilerin kaliteli eğitim almamasından kaynaklandığını belirterek, dershanelerin kapatılmak istenmesine tepki gösterdi.

"Sorun dershaneler değil okullarda verilen eğitimdir"
Isparta Göller Bölgesi Teknik Elemanlar Derneği, eğitim sistemindeki sorunun dershanelerden değil, devlet okullarında öğrencilerin kaliteli eğitim almamasından kaynaklandığını belirterek, dershanelerin kapatılmak istenmesine tepki gösterdi.

Göller Bölgesi Teknik Elemanlar Derneği adına basın açıklaması yapan Nazmi Kaya, okullardaki eğitimin eksik olması ve öğrencilerin sınavlarda başarı olmak ve istediği bölüme gitmek için okulun dışında takviyeye ihtiyaç duyduklarını söyledi. Nazmi Kaya, "Fen lise seviyesinde her okulda eğitim verilmediği gibi fen liseleri bile kendi aralarında aynı seviyede başarılı eğitim verememektedir. Aynı şehir merkezindeki okullarda bile eğitim faklılıkları aşırı bir şekilde görülmektedir. Bundan dolayı öğrenciler ve veliler ders takviyelerine ihtiyaç duymaktadırlar. Dershanelerin kapatılmasıyla birlikte birçok ailenin çocuğunun önü kesilmiş olacaktır." dedi.

Derneğin kuruluş amaçlarından birinin de mesleki ve teknik alanda kalitenin artmasına yardımcı olmak olduğunu dile getiren Kaya, şunları söyledi: "Mesleki ve teknik okullardan mezun olan bir öğrencinin toplam mezuniyet kredisinin yaklaşık yüzde 50’sini meslek dersleri, kalan yüzde 50’sini ise üniversite sınavlarında soru gelen kültür derslerinden oluşturmaktadır. Anadolu ve fen liselerinden mezun olan bir öğrenci ise mezuniyet kredisinin tamamını kültür derslerinden almış olmaktadır. Sınavda tüm okullardan mezun öğrenciler aynı sorulara muhatap olmaktadırlar. Mesleki ve teknik okul öğrencileri bu eksikliklerini dershane ve etüt merkezlerinde tamamlamaya çalışmaktadırlar. Hâlihazırda mesleki ve teknik okulların eğitim seviye ve yeterliliklerinin zaten düşük olduğu kamuoyunun malumudur. Dershaneler gibi yardımcı eğitim kurumlarının kaldırılması mesleki ve teknik okulların tamamen yükseköğretim dışı kalması anlamına gelebilecektir."

Dershanelerin eğitim sistemini oluşturan değil ona tabi ve yardımcı olan kurumlar olduğunu vurgulayan Nazmi Kaya, bir arıza oluştuğunda mevcut arızi şartlarda bulunan alternatif çözümü kaldırmakla arızanın giderilmiş olmayacağını belirtti. Eğitim sistemini düzeltmeye yardım ve tabi kurumlardan başlamanın yanlış olduğunu açıklayan Kaya, "Bu mantıkla hareket edecek olursak, dershanelerin kapatılmasının veya zorla özel okula dönüştürülmesinin 'milleti şişmanlatıyorsunuz' iddiasıyla pastaneleri kapatmaktan veya manava dönüşmeye zorlamaktan farkı yoktur. Yine bu anlayışla devlet eliyle yürütülen her sektörün alternatifi olan özel teşebbüsler farklılık, eşitsizlik, rant vb. nedenlerle kapatılmalı, tüm sektörler tek elden ve tek nitelikte hizmete sunulmalı alternatifi olmamalıdır. Özel sağlık kurumları, özel enerji kurum ve işletmeleri, özel okullar, alternatif ya da farklılık oluşturan her türlü ürün, hizmet ya da arz ortadan kaldırılmalıdır." şeklinde konuştu.

Dershanelerin ekonomik birer işletme olduğunu ve bilgi üretme, nakletmeyi ekonomik faaliyet alanına seçen kuruluşlar kanunla kapatmanın özgürlüğe aykırı olduğunu belirten Kaya, Anayasa tarafından korunan çalışma hürriyetinin ihlal edildiğini ve özel teşebbüse vurulan bir darbe olduğunu ifade etti. Kaya "Anayasa'nın 48. maddesi herkese dilediği alanda çalışma hürriyeti tanımaktadır. Buna göre isteyen istediği mesleği seçebilir. Bu noktada da öğretmenliği tercih edenlerin devlet okullarında çalışmak zorunlulukları bulunmamaktadır. İsterlerse dershane veya özel okul gibi devlete ait olmayan herhangi bir eğitim kurumunda mesleklerini icra edebilecekleri gibi, isterlerse de hiç kimseye bağlı olmadan özel ders vermeyi tercih edebilirler. Bu madde kapsamında devlet kimseyi bir yerde çalışmaya veya bir mesleği yapmaya zorlayamaz." şeklinde açıklamada bulundu.

Dershanelerin ücretleriyle mağdur etmediğini, bilakis ücretleriyle özel okulların veliyi mağdur edeceğini ifade eden Kaya, "Dershanelerin ücret skalası oldukça geniştir, her bütçeye göre bir dershane bulmak mümkündür. Bu noktada özel okullar dershanelerin alternatifi olamaz. Dershaneye çocuğunuzu bir yıllığına gönderirsiniz. Bunu karşılamak makuldür. Ancak özel okula en az 4 yıl ücret ödemek zorunda kalırsınız; servis, yemek derken, maliyetler giderek yükselir. Bazı bölgelerde dershanelerin özel okula gidemeyen, özel ders alamayan, orta ve dar gelir grubunun elindeki tek alternatif. Dershanelerde başarılı öğrencilere burs verilir, kiminden ücret alınmaz. Bu durum özel okullara göre çok daha yaygın uygulanır." dedi.

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de husumetli aileler barıştırıldıMardin’de husumetli aileler barıştırıldıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıRamazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyorCumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor
SIRADAKİ HABER