HaberlerGündemSokağa çıkma kısıtlaması kapsamında olmayan iş yerine tutanak

Sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında olmayan iş yerine tutanak

Batman'da zücaciye, hırdavat ve birçok ürünü perakende ve online üzerinden satış yapan bir iş yerine, sokağa çıkma kısıtlamasına muhalefet ettiği gerekçesiyle tutanak tutuldu.

Sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında olmayan iş yerine tutanak

13 Aralık Pazar günü kepenkleri kapalı olduğu halde iş yeri içerisinde online siparişleri hazırladıkları esnada, 2 polis memurunun haklarında tutanak tutuğunu söyleyen iş yeri sahibi Sıddık Çiftçi, genelgeye uygun olarak online sipariş ve paketleme işiyle uğraştıklarını ve kısıtlama kapsamında olmadıklarını söyleyerek mağdur edildiklerini belirtti.

Pandemi sürecinde çok zor şartlarda çalıştıklarını ifade eden Çiftçi, haklı oldukları halde kendilerine ceza gelmesi durumunda mağduriyetlerinin kat kat artacağını söyledi.

Çiftçi, iş yerine gelen polis memurlarına, İçişleri Bakanlığının, "sokağa çıkma kısıtlaması süresince üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, sağlık, market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçiler ve online sipariş firmaları evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabilecekleri" ile ilgili genelge ibaresini okumalarına rağmen yine de haklarında tutanak tutulduğunu belirtti.

Sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında olmayan iş yerine tutanak

Sıddık Çiftçi

"Online siparişler için paketleme ve servis yapıyorduk"

İçişleri Bakanlığının 1 Aralık 2020 tarihli genelgesine dayanarak online üzerinde paketleme ve servis işleri için 13 Aralık 2020 Pazar günü kepenklerinin kapalı halde çalıştıklarını söyleyen Çiftçi şöyle konuştu:

"Kepenklerimiz kapalı bir şekilde sadece paketleme ve dağıtım için 3 personelle iş yerindeydim. Paketleme ve hazırlık esnasında, sadece işyeri hava alsın diye yaklaşık 20 santim kepenklerimiz açıktı. O esnada birilerinin kepenklerimize vurduğunu duyduk. 2 sivil polis memuru 'Bize niye açıksınız, niye çalışıyorsunuz?' diye sorular yöneltmeye başladılar. Ben de 'Zaten gördüğünüz gibi kepenklerimiz kapalı. İçişleri Bakanlığının 1/2 maddesine istinaden şu anda online sipariş firmalarının ev adreslerine satış yaptığımızı' söyledik. Polis memurları ise 'Yok böyle bir şey!' deyip iş yerimiz hakkında tutanak tuttular." ifadelerini kullandı.

Sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında olmayan iş yerine tutanak

"Ceza gelirse mağduriyet üzerine mağduriyet yaşayacağız"

Pandemi sürecinde esnaf olarak zaten mağduriyet yaşadıklarını söyleyen Çiftçi, "Bu süreçte çeklerimizi, kiramızı, işçilerin maaşı, sigorta gibi bir sürü ödememizi zaten çok zor şartlarda ödemeye çalışıyoruz. Bunun üzerine bir de ceza gelirse mağduriyet üzerine mağduriyet yaşayacağız. Yetkililer, bizim gibi online üzerinden satış yapan firmalar için çalışma izinlerini açıklığa kavuştursunlar ki biz de rahat rahat çalışalım." diye konuştu.

Bu konu ile ilgili Batman Valiliğine gittiğini dile getiren Çiftçi, "Vali Yardımcısına yaşadığımız sorunu iletmek istedim. Görüşmeden önce dilekçe yazmamı istediler. Mağdur olmamak için dilekçemi yazdım, özel kaleme verdim. Şu ana kadar daha bir muhatap bulamadım. 'Size dönülecek' dediler ama hala kimse dönüş yapmadı. Bu konuda yetkililerden yardımcı olmalarını bekliyoruz." dedi. (İLKHA)

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER