HaberlerGündemŞırnak’ta Tunç Çağı’na ait izlere rastlandı

Şırnak’ta Tunç Çağı’na ait izlere rastlandı

Şırnak’ı İdil İlçesine Bağlı Kozluca Köyü yakınlarında, Tunç Çağı’na ait olduğu değerlendirilen insan ve hayvan figürlerinin kazındığı kaya parçaları dikkat çekerken, köy halkı bölgenin korunmaya alınmasını istiyor.

Şırnak’ta Tunç Çağı’na ait izlere rastlandı

Suriye sınırının sıfır noktasında arazide insan, deve ve at figürlerinin kazındığı kayalar dikkat çekiyor.

Mardin İl Kültür Turizm Müdürlüğünden gelen arkeologlar, yaptıkları inceleme ile figürlerin Tunç Çağı’na ait olduğunu değerlendirdiklerini bildirdiler.

Figürleri kayıt altına alan arkeologlar, bölgenin sit alanı ilan edilerek korunmaya alınması için hazırladıkları raporu Kültür ve Turizm Bakanlığına sunacaklarını belirttiler.

Tarihi İpekyolu yakınında bulunan kayaların korunmaya alınmasını isteyen köylüler, yapılacak bir çalışma ile başka bulgulara rastlanabileceğini söylediler.

Çocukluğundan beri figürleri gördüğünü belirten köylülerden Ali Çiçek, “Küçüklüğümüzde hayvan otlatmaya gelirken bu figürleri görüyorduk. Buraya gelip bu figürlerin ne olduğu konusunda hasbihal ediyorduk.” dedi.

Arkeologların figürlerin Tunç Çağı’na ait olabileceğini aktardıklarını ifade eden Çiçek, “Geçen günlerde Mardin’den gelen arkeologlar bu kayalar üzerindeki figürlerin tarihinin 5 bin yıl öncesi Tunç Çağı’na kadar dayandığını söylediler. Herkeste olduğu gibi biz de merak içerisindeyiz. Acaba bunların tarihi ne zamana kadar dayanıyor.” şeklinde konuştu.

Yapılacak çalışma ile başka bulguların da ortaya çıkarılabileceğini dile getiren Çiçek, köylüler olarak bölgenin Kültür ve Turizm Bakanlığınca birinci derece sit alanı ilan edilerek, akabinde çalışmaların yapılmasını istediklerini söyledi.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER