HaberlerGündemSık olan kaşları aldırmanın hükmü nedir?

Sık olan kaşları aldırmanın hükmü nedir?

Fetva Kurulu, fakihlerin kaşları inceltmenin haram olduğu konusunda ittifak ettiklerini belirtti.

Sık olan kaşları aldırmanın hükmü nedir?

İTTİHADUL ULEMA Fetva Kurulu, " Sık olan kaşları aldırmanın hükmü nedir?" sorusuna yanıt verdi.

Fetvada, şu ifadelere yer verildi.

"Fakihler, Câbir bin Abdullah'ın (radıyallahu anh) Resûlullah'tan (aleyhissalâtü vesselam) rivayet ettiği 'Dişleri inceltip dikkat çekecek hale getiren, kaşları yolup incelterek dikkat çekmeye çalışanlara ve dövme yaptırarak yaradılışı değiştirenlere lanet etti (Buhârî, Tefsir 4, No: 4886).' hadisine istinaden, kaşları inceltmenin haram olduğu konusunda ittifak etmiştir.

Kaşlar yaratılış itibariyle bir düzen ve şekil içerisindedir. Saç ve sakal gibi artmaz ve bunlar gibi bakıma ihtiyaç duymazlar. Bu bakımdan Allah Teâlâ'nın belli bir düzen üzere yarattığı bu şekli bozmak caiz değildir. Fakat bazı insanların kaşları, toplumun geneline göre farklı ve gür olabiliyor. Eğer bu durum insanlar içerisinde mahcubiyete sebebiyet verecek kadar fazlaysa belli bir şekil üzere getirilmesi için kısaltılabilir. Kaldı ki kimi âlimler, hadisteki nehyin kaşlarını kısaltanlar için değil yolarak inceltenler için varid olduğunu belirtmiştir (İbn Kudâme, el-Muğnî I, 88)."

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER