HaberlerGündemSiirtli öğrenciler Cizre’ye hayran kaldı

Siirtli öğrenciler Cizre’ye hayran kaldı

İçişleri Bakanlığınca hayata geçirilen “Biz Anadoluyuz Projesi” kapsamında Siirt’ten Şırnak’ın Cizre ilçesine gelen gençler, tarihine hayran kaldı.

Siirtli öğrenciler Cizre’ye hayran kaldı

İçişleri Bakanlığınca hayata geçirilen, Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen “Biz Anadoluyuz” projesi devam ediyor.

Proje kapsamında Siirt’ten Cizre’ye gelen 37 kişilik liseli öğrenci grubu, tarihi mekânları gezdi. Cizre’ye hayran kaldıklarını belirten öğrenciler, duygularını paylaştı.

Öğrencilerden Fatma Yiğit, “Cizre’de tarihi ve güzel yerleri gezme imkânımız oldu. Hazreti Nuh (Aleyhisselam) türbesini ziyaret ettik, Mem-u Zin, dengbej evi ve Cizre Kalesini gezdik. Cizre tarihini böyle bilmiyorduk, Cizre’ye hayran kaldık.” ifadelerini kullandı.

Melek Çalapkulu, “Cizre anlatıldığı gibi değil. Tarihi yerleri gezdik, Cizre hakkında güzel bilgiler edindik. Bizi güzel karşıladılar.” dedi.

Cizre’ye ilk defa geldiğini ifade eden Leyla Şahin, “Biz Anadoluyuz Projesiyle Şırnak ve ilçelerini geziyoruz. İçinde bulunduğumuz 6 bin yıllık Cizre Kalesi, daha önce Gutiler, Medler, Asurlular hüküm sürmüş. Bunu bilmiyorduk. Öğrencilerle beraber yeni yeni bilgiler ediniyoruz. Burada olduğumuz için gerçekten çok mutluyuz.” dedi.

Gençlik Hizmetleri Koordinatörü Emrah Bilge, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yürütülen ‘Biz Anadoluyuz Projesi’ ile güçlü köprüler kuruluyor. Gençlerimiz bu sayede hem tarihini öğreniyor hem de geziyor.”

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER