HaberlerGündemSiirt Valiliğinden "zihinsel engelli kız çocuğunu istismar" açıklaması

Siirt Valiliğinden "zihinsel engelli kız çocuğunu istismar" açıklaması

Siirt Valiliği, bazı basın ve yayın organlarında yer alan "Siirt'te zihinsel engelli kız çocuğunun güvenlik korucusu tarafından cinsel istismara uğradığı" iddialarını yalanlayarak asıl failin yakalandığını belirtti.

Siirt Valiliğinden "zihinsel engelli kız çocuğunu istismar" açıklaması

Valilikten yapılan açıklamada, iddianın maksadının kamu vicdanını rahatsız etmek, halkı kin ve düşmanlığa sevk etmek olduğu aktarıldı.

Halkın ve kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi, kamu vicdanının korunması adına açıklama yapılmasının gerekli görüldüğünün belirtildiği valilik açıklamasında, şu ifadelere yer verildi:

"Bazı basın yayın organları ve sosyal medya hesaplarında Siirt ili, Şirvan ilçesinde 1997 doğumlu ve zihinsel engelli olan bir kız çocuğunun köy korucusu tarafından istismar edildiğine dair yanlı, maksadı kamu vicdanını rahatsız etmek, halkı kin ve düşmanlığa sevk etmek olan yalan haberlerin yapıldığının müşahede edilmesi üzerine, halkımızın ve kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi, kamu vicdanının korunması adına aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür.

İlimiz Şirvan ilçesinde zihinsel engelli bir kız çocuğunun istismar edildiğinin tespit edilmesi üzerine konu hakkında derhal adli tahkikata başlanmıştır.

Yapılan adli soruşturmada mezkûr olayın basında yer aldığı şekli ile suçun köy korucusu tarafından işlendiğine dair haberler kesinlikle gerçek dışı ve yalandır. 

Yapılan adli soruşturma neticesinde suçun, 2003 doğumlu bir şahıs tarafından işlendiği tespit edilmiş ve fail, Cumhuriyet Savcılığınca tutuklanma talebi ile sevk edildiği Sulh Ceza Mahkemesince 11 Mart 2021 tarihinde tutuklanmıştır. 

Ayrıca, konuyu çarpıtan ve gerçeklerle bağdaşmayacak şekilde provoke eden, kamu kurumlarına vatandaşlarımızca duyulan güveni zedeleyecek, kamu kurumlarını zan ve töhmet altında bırakacak haber içerikleri ve sosyal medya hesapları hakkında Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuştur.

Maksadını aşan, yanlı, kamu vicdanını rencide eden ve terör örgütlerince destek gören haber içeriklerine itibar edilmemesi büyük bir önem arz etmektedir.

Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur."

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de husumetli aileler barıştırıldıMardin’de husumetli aileler barıştırıldıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıRamazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyorCumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor
SIRADAKİ HABER