HaberlerGündemSiirt’te fahiş fiyat artışına karşı büyük marketler denetlendi

Siirt’te fahiş fiyat artışına karşı büyük marketler denetlendi

Ticaret Bakanlığının 81 ilde market, pazar yeri, çarşı ve toptancı hallerinde fahiş fiyat artışlarına yönelik olarak başlattığı denetimler Siirt’te de gerçekleştirildi.

Siirt’te fahiş fiyat artışına karşı büyük marketler denetlendi

Siirt Ticaret İl Müdürlüğü ekipleri tarafından “Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği” kapsamında, haksız ticari uygulamaların önüne geçilebilmesi amacıyla, denetimler gerçekleştirildi.

Yapılan denetimlerde, etiket fiyatlarından alış satış fiyatlarına kadar tüketicinin korunmasına yönelik tüm ayrıntılar incelendi. Ekipler, haksız fiyat artışı yaptığı belirlenen işletmelere idari para cezası uygulayabilecek.

Ekipler tarafından ilde bulunan yerel işletmeler ile zincir marketlerde özellikle temel gıda ürünlerinde yapılan denetimlerde alış-satış fiyatı ve etiket kontrolleri yapılıp, işletmelerde satışa sunulan temel ürünlerinin alış ve satış fiyatları arasındaki farklar incelendi.

“idari para cezası uygulanabilecek”

Denetimlerde haksız fiyat artışı olduğu değerlendirilen firma ve ürünler ile ilgili tutanak ve belgeler, Ticaret Bakanlığı Haksız Fiyat Değerlendirme Kuruluna iletilecek. Firmaların savunmalarının alınmasının ardından haksız fiyat artışında bulunduğu tespit edilenler hakkında 10 bin 911 lira ile 109 bin 110 lira arasında idari para cezası uygulanabilecek.

“Alo 175 tüketici hattına şikâyetler iletilebilir”

Vatandaşlar, haksız fiyat artışlarına yönelik tespit ve şikâyetlerini, ALO 175 Tüketici Hattına veya Haksız Fiyat Artışı (HFA) mobil uygulaması üzerinden iletebilecek.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER