HaberlerGündemSiirt’te Covid-19 vaka sayılarında yüzde 60 düşüş sağlandı

Siirt’te Covid-19 vaka sayılarında yüzde 60 düşüş sağlandı

Siirt Valisi Osman Hacıbektaşoğlu, Covid-19 vakalarında yüzde 60 düşüş sağlandığını, hastane yatak doluluk oranının yüzde 14’lere, yoğun bakım doluluk oranının ise yüzde 16’ya düştüğünü açıkladı.

Siirt’te Covid-19 vaka sayılarında yüzde 60 düşüş sağlandı

Yeni tip Coronavirus (Covid-19) salgınına karşı 2020 yılında il genelinde yürütülen çalışmalar ile ilave tedbirlerin görüşüldüğü “İl Pandemi Kurulu Toplantısı” Vali/Belediye Başkan Vekili Osman Hacıbektaşoğlu başkanlığında gerçekleştirildi.

Valilik Konferans Salonu’nda yapılan toplantıya; Cumhuriyet Başsavcısı Muhammed Yasin Başbay, Vali Yardımcısı Resul Özdemir, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Saruhan Kızılay,  Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Şındak, İl Sağlık Müdürü Dr. Erol Emre Ömür ile pandemi kurulu üyeleri katıldı.

Aralık ayı içerisinde iki günde Covid-19 vakalarında düşüş sağlandığına dikkat çeken Hacıbektaşoğlu, şunları söyledi:

“Siirt’te bugün itibariyle şunu söyleyebiliriz ki, vaka sayılarında çok ciddi bir düşül olmuştur. Bunu bütün memnuniyetimizle halkımızla da paylaşmak istiyoruz. Şuan itibari ile şehrimizde Covid-19 vaka sayılarında yüzde 60 bir düşüş sağlandı. Son altı ayın en düşük rakamlarını gördük. Hatta aralık ayı içerisinde iki günde günlük 12 ve 7 vaka sayılarını gördük.”  

Hastanede yatak doluluk oranı yüzde 14’lere yoğun bakım doluluk oranı ise yüzde 16’ya kadar düştü

Alınan tedbirlere uyulmasının bu salgını hayatımızdan söküp atabileceğimizin bir göstergesi olduğunu ifade eden Vali Hacıbektaşoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Tedbirler, vaka sayılarını sıfıra düşürebileceğimizi gösteriyor. Biz bu düşüşün bu şekilde ve daha da aşağı ineceğine olan inancımız tam. Ben başta salgının başladığı günden bugüne canla başla çalışan sağlık çalışanlarımıza ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Şu an itibariyle hastanelerimizde yatak doluluk oranı yüzde 14’lere, yine yoğun bakım doluluk oranlarımız 16’ya kadar düşmüş bulunmaktadır. Bu başarı bütün Siirt’in başarısıdır. Tüm ekiplerimizle birlikte bu sayıyı muhafaza etmek ve daha da aşağılara çekmek için uğraşacağız.”

"Bu sabah itibarı ile Covid-19 aşıları ülkemize ulaştı, 14 günlük test süresi olacak. Sağlık Bakanlığımızın belirlediği takvim çerçevesinde hazırlıklarımızı devam ettiriyoruz.” diyen Hacıbektaşoğlu, aşının Siirt’e ulaşmasının ardından aşı çalışmalarına başlanacağını kaydetti.

Aşının ilk etapta yaklaşık ilimizde bulunan 3 bin 500’e yakın sağlık çalışanı üzerinde uygulanacağını ifade eden Hacıbekteşoğlu, “Yılbaşı kutlamaları bütün ülkede olduğu gibi Siirt’te de yasaklandı. Perşembe günü saat 21.00’da başlayacak ve Pazartesi saat 05.00’da sona erecek bir sokağa çıkma kısıtlaması olacak. Tabi bu süre içerisinde kazandığımız mevzileri kaybetmememiz gerekiyor. Bu nedenle sokağa çıkma yasağı süresince halkımızdan evlerimizde ve bulunduğumuz yerlerde tedbirleri sıkı bir şekilde almaya devam etmelerini istiyoruz.” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

Bitlis Belediyesi karla mücadele çalışmasını sürdürüyorBitlis Belediyesi karla mücadele çalışmasını sürdürüyorTakla atan otomobilden emniyet kemeri sayesinde yara almadan kurtulduTakla atan otomobilden emniyet kemeri sayesinde yara almadan kurtulduHeyelanın kapattığı yol açıldıHeyelanın kapattığı yol açıldıYoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle Bingöl'ün çevre illeriyle ulaşımı sağlanamıyorYoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle Bingöl'ün çevre illeriyle ulaşımı sağlanamıyorMalatya'da 90 yaş ve üzeri vatandaşların CoronoVac aşıları evlerinde yapılacakMalatya'da 90 yaş ve üzeri vatandaşların CoronoVac aşıları evlerinde yapılacak
SIRADAKİ HABER