HaberlerGündemSiirt "Tayfi üzümü" için coğrafi işaret başvurusu yapıldı

Siirt "Tayfi üzümü" için coğrafi işaret başvurusu yapıldı

"Tayfi üzümü" için Siirt Valiliği ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından, Türk Patent ve Marka Kurumu’na coğrafi İşaret başvurusu yapıldı.

Siirt "Tayfi üzümü" için coğrafi işaret başvurusu yapıldı

Tayfi üzümü, bol sulu ve mayhoş tadı ile Siirt’in kendisine özgü talep edilen ürünlerinin başında gelmektedir.

Coğrafi işaret alınmasıyla beraber ürünün katma değeri artacak ve bölge insanının kalkınmasına aracılık edecek ve ülke genelinde bilinirliliği artacaktır.

Siirt’te şu an Pervari balı, Siirt battaniyesi, Siirt büryan kebabı ve perde pilav tescillenmiş, Zivzik narı ve bıttım sabunu için ise yapılan coğrafi işaret süreci devam etmektedir.

Siirt’te coğrafi işaret için başvuru yapılacak 15 ürün belirlendi ve 2021 yılında 5 ürün için daha başvuruda bulunulacak.

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de husumetli aileler barıştırıldıMardin’de husumetli aileler barıştırıldıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıRamazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyorCumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor
SIRADAKİ HABER