HaberlerGündemSiirt "Tayfi üzümü" için coğrafi işaret başvurusu yapıldı

Siirt "Tayfi üzümü" için coğrafi işaret başvurusu yapıldı

"Tayfi üzümü" için Siirt Valiliği ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından, Türk Patent ve Marka Kurumu’na coğrafi İşaret başvurusu yapıldı.

Siirt "Tayfi üzümü" için coğrafi işaret başvurusu yapıldı

Tayfi üzümü, bol sulu ve mayhoş tadı ile Siirt’in kendisine özgü talep edilen ürünlerinin başında gelmektedir.

Coğrafi işaret alınmasıyla beraber ürünün katma değeri artacak ve bölge insanının kalkınmasına aracılık edecek ve ülke genelinde bilinirliliği artacaktır.

Siirt’te şu an Pervari balı, Siirt battaniyesi, Siirt büryan kebabı ve perde pilav tescillenmiş, Zivzik narı ve bıttım sabunu için ise yapılan coğrafi işaret süreci devam etmektedir.

Siirt’te coğrafi işaret için başvuru yapılacak 15 ürün belirlendi ve 2021 yılında 5 ürün için daha başvuruda bulunulacak.

İLGİLİ HABERLER

Birbirlerini bıçakladıkları iddia edilen karı-koca hayatını kaybettiBirbirlerini bıçakladıkları iddia edilen karı-koca hayatını kaybettiSiirt Valisi Hacıbektaşoğlu il genelinde incelemelerde bulunduSiirt Valisi Hacıbektaşoğlu il genelinde incelemelerde bulunduTürkiye'de 168 kişi daha Covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiTürkiye'de 168 kişi daha Covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiİstanbul'da beklenen kar yağışı başladıİstanbul'da beklenen kar yağışı başladı28 Şubat mağdurlarından Zekiye Yağmurcu vefat etti28 Şubat mağdurlarından Zekiye Yağmurcu vefat etti
SIRADAKİ HABER