HaberlerGündemSiirt STK temsilcilerinden Diyarbakır'da evlat nöbetindeki ailelere destek ziyareti

Siirt STK temsilcilerinden Diyarbakır'da evlat nöbetindeki ailelere destek ziyareti

Siirt'te farklı alanlarda çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri Diyarbakır'a gelerek HDP İl Başkanlığı önünde evlat nöbeti tutan aileleri ziyaret etti.

Siirt STK temsilcilerinden Diyarbakır'da evlat nöbetindeki ailelere destek ziyareti

Çocukları PKK tarafından dağa kaçırıldığı gerekçesiyle HDP Diyarbakır İl Binası önünde başlatılan evlat nöbeti 577 gündür devam ediyor.

Siirt'ten Diyarbakır'a gelerek destek ziyaretinde bulunan STK temsilcileri, HDP İl Binası önünde basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamayı Siirt Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Özgür Aydın okudu.

Siirt sivil toplum kuruluşları başkanları olarak Hacire Akar'ın başlattığı evlat nöbetine destek olmak üzere geldiklerini belirten Aydın, "10 yıllardır ülkemizde emperyalistlerin taşeronluğunu yaparak bebek, çocuk, kadın, öğretmen, polis ve asker demeden kardeş kanı döken PKK terör örgütünün, korkutarak ve kandırarak dağa kaçırdığı binlerce çocuğun feryadı olan annelerimizin Diyarbakır’daki bu anlamlı direnişi aynı zamanda ülkemizdeki tüm 83 milyonun ortak sesi olmuştur." ifadelerini kullandı.

Aydın, "Bu feryadın görmezden gelinmesi, bu sese kulak verilmemesi, bağrı yanan ve evlat hasretiyle yanıp tutuşan bu annelerimize destek verilmemesi mümkün değildir. Tüm STK’ların, insan hakları savunucularının, aktivistlerin, sanatçıların, aydınların, gazetecilerin ve siyasetçilerin Diyarbakır annelerinin yanında yer alması artık insani ve vicdani bir mesuliyettir. Bilinmelidir ki çocukların yeri dağlar değil, annelerinin yanı ve okullarıdır. Çocukların ellerinde silah değil, kitapları olmalıdır." dedi.

"Hamurumuz İslam kardeşliği ile yoğrulmuştur"

Anadolu topraklarının yüzyıllardır Türklerin, Kürtlerin, Arapların ve daha birçok milletin beşiği olduğunu hatırlatan Aydın, "Hamurumuz ise İslam kardeşliği ile yoğrulmuştur. Hiçbir kuvvet ve hiçbir güç bu kardeşliği bozamayacaktır. Diyarbakır anneleri buradan kutlu bir direniş başlatmıştır. Bizlere düşen ise bu direnişe destek vermektir." şeklinde konuştu.

İçişleri Bakan Danışmanı Fevzi Sevgili ise, yaptığı konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

"İstanbul Sözleşmesinin arkasında duranlar, LGBTİ'ye her türlü desteği verenler, Diyarbakır'da annelerin bulunduğu bu meydanda söz konusu ailelere destek verebilselerdi ne şiddet ne terör bu günkü seviyede olmazdı. Diyarbakır anneleri bu aziz milletin vicdanıdır. Bu anneler 577 gündür hiçbir şekilde geri adım atmadan türlü sıkıntılara rağmen vazgeçmediler. Buradaki mücadele sadece çocuğunu geri alma mücadelesi değil, PKK zihniyetinin coğrafyamızda yapmış olduğu sevgiyi yok etme, aileleri İslam'dan uzaklaştırma projesinin çökertilmesine vesile olacaktır."

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER